Translate

29 stycznia 2019

Krzeszów – sudecka perła z Pomnikiem Historii

Krzeszów leży w malowniczej Kotlinie Krzeszowskiej. Przez tę największą wieś gminy Kamienna Góra przebiega Główny Szlak Sudecki. Najwspanialszym skarbem miejscowości są zabudowania sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (klasztor z bazyliką oraz kalwarią). To zabytki z listy Pomników Historii.



A to dopiero początek ciekawostek i uroków tej wsi.


Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIII wieku. Piastowie osiedlili tam zakonników. Wieś przez lata rozwijała się wraz z klasztorem. Przez wieki panowali tam cystersi, którzy zbudowali prawdziwą potęgę (mieli we władaniu wiele wsi i miasteczek, kościoły, a nawet zamki - w tym Bolków w XVIII wieku, i pałace - aż w Świdnicy). Krzeszów był sercem tego niezwykłego zakonnego świata. Najpierw znajdował się w Księstwie Świdnicko-Jaworskim (stąd mauzoleum Piastów), później w Królestwie Czeskim, a następnie w Austrii (z tych czasów pochodzą barokowe, monumentalne budowle), Prusach i Niemczech. Od 1945 roku w granicach Polski.




bazylika w Krzeszowie w święta i odpusty 


Głównym zabytkiem wsi jest bazylika pw. Wniebowzięcia NMP. To niezwykle potężna barokowa świątynia. Pełna malowideł i sztukaterii. Barok najwyższej klasy (stąd starania o wpis na listę UNESCO). Dwie wysokie wieże bazyliki widoczne są z daleka. Od wieków przyciągają rzesze pielgrzymów oraz turystów, którzy mogą tam liczyć na bardzo dobre przyjęcie (ciekawa oferta). Skarbem świątyni są też unikatowe organy (latem odbywają się codziennie koncerty).


organy 


freski


nawa główna 


ołtarz 

Przy bazylice zaczyna się i kończy niezwykła kalwaria krzeszowska. Monumentalna barokowa droga krzyżowa składająca się z kilkudziesięciu stacji. Prawdziwe śląskie Jeruzalem (płynie nawet rzeka o biblijnej nazwie Cedron!).




kalwaria 

Nie tylko to łączy Krzeszów z Pismem Świętym. Przysiółkiem wsi jest... Betlejem. Tam też natrafimy na ciekawe zabytki – kontynuację kalwarii oraz letni pawilon opatów na wodzie.



Betlejem 


Oprócz tego przy bazylice znajduje się też niezwykłe Mauzoleum Piastów. Zakochani znajdą tam... relikwie św. Walentego! Miłośnicy historii wiele cennych pamiątek związanych z dynastią Piastów. 





mauzoleum i relikwie 


Obok bazyliki znajduje się kościół św. Józefa. Mniejszy i niepozorny przy monumentalnej bazylice, ale nie mniej cenny. Powstał on dla Bractwa św. Józefa (powołane 19 marca 1669 roku). Nazywany bywa śląską Sykstyną ze względu na wspaniałe freski Michała Willmanna.




kościół św. Józefa 


Warto też odwiedzić muzeum w Domu Opata. Zgromadzone są tam ciekawe zabytki związane z dawnym klasztorem.



zabytki sanktuarium można zwiedzać od piwnic po strychy... oraz w nocy (specjalne oferty dla turystów) 


Z kolei w części mieszkalnej klasztoru nadal jest zakon. Teraz przebywają tam siostry benedyktynki. One również oferują wiele ciekawych atrakcji (sklepik i inne). 




Krzeszów i jego atrakcje

Warto też zwrócić uwagę na okoliczne wzgórza i przyrodę. To wspaniały sudecki krajobraz. Z Góry Św. Anny (z odbudowaną zabytkową kaplicą) roztacza się wspaniały widok na kotlinę oraz Sudety a nawet przy dobrej pogodzie Karkonosze ze Śnieżką



kaplica św. Anny i widok z Góry św. Anny na kotlinę z sanktuarium 



W Krzeszowie zetknąć możemy się nie tylko z sacrum, ale i sztuką (muzyka, malarstwo, architektura) oraz górskimi widokami i ciekawostkami przyrodniczymi. W Krzeszowie zetniemy się też z oryginalnymi produktami lokalnymi. 


pola rzepaku i wzgórza otaczające kotlinę i Krzeszów 



ołtarz główny bazyliki 



Inne posty związane z Krzeszowem: 


galerie i wpisy:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz