Translate

26 lutego 2019

Kalwaria Krzeszowska (GALERIA)


Budowle związane z pielgrzymkową tradycją wielkopostną i  misteriami Wielkiego Tygodnia. Tutaj odbywały się Pasje według mistycznej poezji Angelusa Silesiusa. 

Mniej znany krzeszowski zabytek - szlak kaplic kalwaryjnych, które otaczają kotlinę wokół wsi słynącej z barokowej bazyliki. 











"Krzeszów (niem. Grüssau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra. Wieś położona w Sudetach Środkowych, w Kotlinie Krzeszowskiej, nad rzeką Zadrną, u ujścia jej lewego dopływu Cedronu. W roku 1242 księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym, ufundowała w Krzeszowie klasztor benedyktynów sprowadzonych z czeskich Opatovic. Jej wnuk Bolko I Surowy, wówczas książę jaworski, w roku 1289 wykupił dobra klasztorne, a w roku 1292 ufundował opactwo cystersów, którzy przybyli z Henrykowa. W roku 1810 nastąpiła kasata klasztoru i przejęcie jego dóbr przez państwo (Prusy). W roku 2004 zespół klasztorny został uznany za Pomnik Historii.
Kalwaria Krzeszowska − założenie kalwaryjne składające się z 16 kaplic z 32 stacjami w Krzeszowie [...]" 









"[...] Cała droga krzyżowa ma ponad 5 km długości. Rozpoczyna się i kończy w zespole klasztornym. W odróżnieniu od innych kalwarii stacje drogi krzyżowej rozproszone są nie na wzgórzu lecz na płaskim terenie pośród pól i lasów. Budowę kalwarii rozpoczęto za opata cystersów krzeszowskich Bernarda Rosy w latach 1672−1678. Pierwotnie drewniane kaplice w latach 1703−1721 zastąpiono murowanymi (za opata Dominika Geyera). W Sudetach tylko Kalwaria Wambierzycka jest większa.
[...] Angelus Silesius, Anioł Ślązak, właściwie Johannes Scheffler herbu Scheffler (ur. 25 grudnia 1624 we Wrocławiu, zm. 9 lipca 1677 tamże) – poeta religijny doby baroku. Pisał utwory apologetyczne, pieśni religijne i aforyzmy o mistycznym zjednoczeniu z Bogiem" (za: Wikipedia) 








mapa/lokalizacja - szlak: 









polecam również: 









+ inne ciekawostki w okolicy kalwarii: 

pomnik cystersa, zabytkowy pręgierz, mury klasztoru 







******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz