Translate

26 lutego 2019

Muzeum Miesiąca – Jawor: w klasztorze pachnącym piernikiem i lśniącym... Mercedesem

W kolejnym odcinku cyklu Muzeum Miesiąca zobaczymy, jakie ciekawostki prezentuje Muzeum Regionalne w Jaworze. Już sam tytuł wpisu zdradza, że będzie różnorodnie i niezwykle. Poznamy wyjątkowe tradycje piernikarskie, interesujące zbiory regionalne (archeologiczne, etnograficzne, militarne czy rzemiosło), a także współczesne oblicza ludzkiej działalności (motoryzacja).



Na dodatek ciekawego kontekstu nadaje fakt, że siedzibą muzeum są obecnie pomieszczenia pobernardyńskiego zespołu klasztornego. Warto też dodać, że w 2019 roku mija 90 lat od założenia pierwszego muzeum w Jaworze, którego tradycje kontynuuje omawiana instytucja kultury, i 70 lat od wznowienia działalności muzeum już pod polskim patronatem. 



Jawor to siedziba powiatu jaworskiego na Dolnym Śląsku. Miasto słynie m.in. z Kościoła Pokoju, unikalnej drewnianej barokowej świątyni, która znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO i Pomników Historii. W średniowieczu miasto było ważnym ośrodkiem. Jednym z głównych miast Księstwa Jaworsko-Świdnickiego. Zachował się przebudowywany zamek piastowski w Jaworze (co ciekawe przechowywany był tam w XVII wieku oryginał dzieła Kopernika, który obecnie jest skarbem Biblioteki Jagiellońskiej i znajduje się na liście UNESCO).


Muzeum w Jaworze

Samo muzeum, jako placówka opiekująca się dziedzictwem historycznym miasta i okolic, powstało w 1929 roku jako Heimatmuseum Jauer. Wówczas jego siedzibą była willa mieszczańska. Po II wojnie światowej, w 1949 roku, muzeum wznowiło działalność. W klasztorze działa od 1964 roku. Zajmuje pomieszczenia kościoła pw. Najświętszej Marii Panny, krużganki, wirydarz (wewnętrzny ogród) oraz dansker (wykusz).


Muzeum w Jaworze - wnętrza dawnego kościoła klasztornego 


Już sama siedziba placówki daje wiele powodów do tego, by zwiedzić to muzeum. Kościół jest bardzo ciekawie wyposażony. Są tam interesujące freski, a także zbiory dzieł sztuki (ołtarze, posągi). To elementy wystawy „Galeria śląskiej sztuki sakralnej”. 




skarby sztuki sakralnej 

Inne interesujące eksponaty zobaczymy m.in. na takich wystawach, jak: „Warczą karabiny i dzwonią pałasze” (militaria), „Izba dolnośląska” (etnografia), „Skarbiec Sudetów” (minerały), „Dawne rzemiosło” czy „Ziemia Jaworska w pradziejach” (archeologia).











zbiory muzeum

Niezwykle prezentuje się muzealna kawiarenka-wystawa „Jaworskie pierniki”, nawiązująca do wiekowych tradycji wypieku korzennych przysmaków w regionie (warto pamiętać, że sąsiednia Świdnica może się poszczycić tym, że ma najstarszą odnotowaną w tej części Europy tradycję piernikarstwa, sięgającą końca XIII wieku!). Można zobaczyć oryginalne zabytkowe formy do pierników figuralnych oraz same wypieki, a także poznać recepturę i proces ich tworzenia.







pierniki i firmy z muzeum 

Więcej o jaworskich pienikach (TUTAJ) 

Interesującą ekspozycję można zobaczyć w salach wystawienniczych Mercedesa. Firma, która buduje w Jaworze swoje zakłady produkcyjne, pokazała w muzeum historię samochodów - dzieje wynalazku Gottlieba Daimlera (1834-1900) i Karla Benza (1844-1929). Otwarcie wystawy odbyło się 3 marca 2017 roku.



sala Mercedesa 


Pozostałe muzea w cyklu (TUTAJ) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz