30 czerwca 2017

Zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu - ruiny z widokiem na Góry Wałbrzyskie (GALERIA)


Wałbrzych to nie tylko Zamek Książ i romantyczny Zamek Stary Książ

Oto ciekawa średniowieczna ruina na szlaku w Górach Wałbrzyskich, leży nieopodal dworca Wałbrzych Główny. 






"Zamek Nowy Dwór zwany wcześniej Zamek Ogorzelec – ruiny zamku w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich, w Sudetach Środkowych, w Wałbrzychu. Pozostałości kamiennego zamku Nowy Dwór z przełomu XIII-XIV wieku położone są na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich . Zamek Nowy Dwór na Zamkowej Górze został wybudowany na miejscu pierwotnego grodu, prawdopodobnie na przełomie XII-XIV wieku, za czasów panowania książąt piastowskich z linii świdnicko-jaworskiej Bolka I Surowego lub Bolka II Małego [...]" 





"[...] W rękach rodu Czetryców pozostał z krótkimi przerwami do XVII wieku, do czasu porzucenia przez nich zamku. Podczas walk króla Władysława Jagiellończyka z królem węgierskim Maciejem Korwinem w 1471 roku stanowił on ważny punkt obrony. Po pożarze w 1581 roku spowodowanym uderzeniem pioruna nie został on odbudowany, a jego rolę przejął pałac, wzniesiony przez wspomnianych Czetryców.  Zamek składał się z XIV-wiecznego zamku górnego, obwodowych murów obronnych i dwóch domów, w których mieściły się stajnie, zabudowania gospodarcze i pomieszczenia dla załogi. Do dzisiejszych czasów zachowane pozostałości książęcego zamku składają się z charakterystycznego gotyckiego portalu bramy z dwiema bastejami, fundamentów budynków mieszkalnych, fragmentów murów obronnych otaczających dziedziniec i średniowieczny zamek górny, resztek pozostałości po wieży" (wikipedia) 


z tarasu od strony południa widoki na Borową i Kozioł.

mapa/lokalizacja:

trasa piesza z dworca Wałbrzych Główny:

w okolicy: 

****
galeria zdjęć:

****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz