27 stycznia 2018

Mozart i Günther

Dziś (27 stycznia) obchodzimy rocznicę urodzin wielkiego wiedeńskiego klasyka. Kiedy Mozart, genialny kompozytor i wirtuoz, przyszedł na świat od przedwczesnej śmierci Johanna Christiana Günthera mijały już 33 lata. Poeta ze Strzegomia był jednak u szczytu sławy. 



Muzykę do jego utworów lirycznych pisali zarówno kompozytorzy barokowi (Telemann), jak i klasycy. W 1772 lub 1773 Wolfgang Amadeusz miał również sięgnąć po wiersze utalentowanego mistrza rymów ze Śląska. W katalogu dzieł Mozarta (Köchelverzeichnis) pod numerami 149 i 150 znajdują się pieśni "Geheime Liebe" oraz "Die grossmütige Gelassenheit" do słów Günthera. Obecnie uważa się, że autorem kompozycji był jednak ojciec mistrza, Leopold. Warto przy tym dodać, że liryka ze Strzegomia bardzo cenił sam Goethe. Wiele pochlebnych słów o swoim poprzedniku napisał w dziele „Dichtung und Wahrheit”.

Gunther urodził się w Strzegomiu, ale mieszkał też w wielu innych miastach. Tuż przed śmiercią próbował znaleźć szczęście w Kamiennej Górze. Pamiątką po tym jest tablica umieszczona na jednej z kamienic w rynku. 


Opiekę nad nim sprawował bogaty kupiec Elias von Beuchel. Do dziś w Muzeum Tkactwa, które również znajduje się w rynku, można podziwiać portret tego mecenasa. Przetrwał list, opublikowany w pośmiertnym tomie pism Günthera, który poeta kieruje do swojego dobrodzieja, będąc na leczeniu w słynnym szpitalu Kuks w Czechach koło Trutnova.
Günther zmarł w Jenie i tam na cmentarzu św. Jana, gdzie w 1723 roku został pochowany, również znajduje się bliźniacza tablica upamiętniająca nieszczęśliwego barokowego poetę ze Śląska.

*** Zdjęcia ze Strzegomia, Kuksu oraz Kamiennej Góry można znaleźć w galeriach na welthellsicht.blogspot.com

W.A .Mozart - Aria: "Wspaniałomyślny spokój" KV 149 napisy polskie



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz