27 lutego 2018

Świdnicka fabryka piszczałek: Schlag und Söhne (GALERIA)

Przez ponad pół wieku jego warsztat stworzył około 1000 dzieł! Wiele z nich zachowało się na Dolnym Śląsku. 


27 lutego 1803 roku urodził się Christian Gottlieb Schlag, twórca świdnickiej firmy organmistrzowskiej Schlag und Söhne (założona w 1869 roku). 


Kilka ciekawostek i wybór organów Schlaga, które udało mi się zobaczyć. 

Christian Gottlieb Schlag osiadł w Świdnicy w 1834 roku (pierwszy zakład otworzył kilka lat wcześniej w Jaworze). W okresie świetności firma zatrudniała ponad 100 pracowników, a produkcja instrumentów wydających magiczne dźwięki z piszczałek szła pełną parą. Warto podkreślić, że potęga organmistrzowska z Dolnego Śląska była zauważana. Firma otrzymała jeszcze za życia twórcy przedsiębiorstwa tytuł Dworskiego
Dostawcy Księcia Pruskiego, a później też Dworskiego Budowniczego Organów Jego Wysokości Cesarza i Króla. Christian Gottlieb prowadził biznes z synami oraz krewnymi. Spółka Schlag und Söhne działała do lat 20. XX wieku. Organy wyprodukowane przez świdnickich mistrzów trafiły do wielu krajów Europy i nie tylko, ale przede wszystkim wzbogaciły świątynie w regionie. Począwszy od małych kościółków wiejskich po... samą katedrę świdnicką. Senior rodu zmarł w 1889 roku. Oprócz budowy firma zajmowała się też konserwacją. Odpowiadała m.in. za XIX-wieczne przebudowy organów Englera w bazylice w Krzeszowie (1872-1873). Schlag przebudował też inne barokowe cudo – organy Eberharda w Bardzie.


metryczka organów Schlag und Söhne w Kamiennej Górze 

Warto podkreślić, że spuścizna kulturowa Schlag und Söhne jest wciąż żywa. O pamięć dba m.in. Fundacja Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit ze Świdnicy. Organizacja jest pomysłodawcą Schlag Organ Festival, który miał już dwie edycje w Świdnicy i Wałbrzychu, oraz najnowszej akcji – 215. urodziny Schlaga i związanej z tym kampanii #poznajSchlaga. Zachęcam do zaznajomienia się z akcją na Facebooku.


metryczka Schlag und Söhne w Chełmsku Śląskim 


Na pewno warto wziąć udział w ciekawych wydarzeniach związanych z muzyką organową w regionie. W Bolkowie na organach Schlaga od kilku lat grają muzycy w ramach letnich koncertów organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Bolkowa. W Świdnicy na organach m.in. Kościoła Pokoju grają organiści z całego świata podczas Festiwalu Bachowskiego. Ciekawe koncerty odbywają się też w Wałbrzychu i Świdnicy podczas wspomnianego Schlag Organ Festival. W Krzeszowie całe wakacje od kilku lat mają miejsce codziennie koncerty w ramach cyklu Muzyka Dawnych Mistrzów.

Na blogu Welthellsicht znajduje się kilka zdjęć z organami autorstwa firmy Schlagów.


Bolków - Kościół św. Jadwigi Śląskiej – organy z 1895 roku


Kamienna Góra - Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – organy z 1888 roku


Świdnica - Katedra św. Stanisława i Wacława – organy z 1908 roku


Świdnica - Kościół ewangelicko-augsburski Trójcy Świętej (Kościół Pokoju) – organy z 1909 (oryginalny instrument był wielokrotnie przebudowywany)



Wałbrzych - Kościół św. Aniołów Stróżów




Wałbrzych - Ewangelicki Kościół Zbawiciela (budowę konsultował noblista, znawca muzyki organowej, biograf Bacha - Albert Schweitzer)


Jawor – Kościół Pokoju – instrument rozbudowany i przebudowany przez Schlagów


Krzeszów – bazylika Wniebowzięcia NMP – barokowe organy Englera przebudowane w XIX wieku przez Schlagów 


Bardo - Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - organy przebudowane przez Schlaga


Lwówek Śląski, Kościół Wniebowzięcia NMP, organy Schlaga 


organy w Chełmsku Śląskim 
----------------

W 2018 roku przypadła 215 rocznica urodzin twórcy firny, a w 2019 roku 150 lecie powstania świdnickiej manufaktury organowej.

polecam również:

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz