5 kwietnia 2018

130 lat wieży

Ciekawa wieża na szczycie Chełmca ma już 130 lat. Obiekt przypominający ruiny zamku nadreńskiego powstał w 1888 roku. Do dziś cieszy turystów. 


Chełmiec to majestatyczna góra leżąca w Szczawnie-Zdroju, której zbocza opadają też w kierunku Wałbrzycha i Boguszowa-Gorc. Szczyt ma formę wydatnej kopuły i stanowi wyizolowany masyw, dzięki czemu doskonale widać go z wielu nawet odległych miejsc.



Pięknie prezentuje się np. z Trójgarbu:




czy z Kamiennej Góry:




i innych zakątków:
ze Szczawna:


Z Garbatki:


Z Krzeszowskich Wzgórz:


czy z Dzikowca:


To wzniesienie wchodzące w skład Masywu Chełmca, będącego częścią Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych, ma wysokości 851 m n.p.m. Do tego można doliczyć dodatkowe metry starej, murowanej wieży. W sumie to około 870 metrów i dało tej górze (jak się okazało niezupełnie sprawiedliwie) miano najwyższego szczytu pasma Gór Wałbrzyskich i co za tym idzie miejsce na liście Korony Gór Polski. Nieco wyższa jest jednak Borowa i to właśnie ten szczy figuruje w zestawieniach Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.

Wieża na Chełmcu powstała w XIX wieku ponieważ góra ta była popularną atrakcją turystyczną. Górę wspominał w swojej twórczości m.in. urodzony w Szczawnie-Zdroju noblista, dramatopisarz Gerhart Hauptmann. Chełmiec jest też wspomniany w śląskiej pieśni ludowej „O du Heimat lieb und traut”.
Konstrukcję z kamienia wzniesiono w latach 1887-88 z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego WGV. Pomysł sfinansowany został przez Hochbergów, dynastię panującą na Książu. Wieża widokowa, przypominająca basztę, stylizowana została na ruinę jakiegoś zamku. Towarzyszyła jej  gospoda i schronisko. Po wojnie niszczała. Obecnie atrakcją zarządza Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej – obiekt jest w sezonie udostępniany za niewielką opłatą.



Wieża niestety jest obecnie też konstrukcją nośną dla rozmaitych urządzeń (anteny, nadajniki, serwery). Nie jest to korzystne ani dla jej wyglądu, ani dla wygody miłośników pięknych krajobrazów. Warto jednak wejść na jej szczyt. Z wierzchołka roztaczają się malownicze panoramy na okolice Wałbrzycha.





Obok wieży zobaczyć można m.in. wysoki krzyż milenijny. Na samą górę prowadzi natomiast kilka szlaków turystycznych oraz Droga krzyżowa Górniczego Trudu.


W pierwszy weekend wiosny w 2018 roku w Boguszowie-Gorcach zaplanowana była impreza inaugurująca sezon turystyczny. Jednym z elementów były też obchody 130-lecia wieży na Chełmcu.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz