20 maja 2018

Mauzoleum Schaffgotschów w Raszowie - skarb w wiejskim kościółku u stóp Rudaw Janowickich (GALERIA + mapa)


Mauzoleum rycerskie rodziny von Schaffgotsch w Raszowie, Gmina Kamienna Góra - kościół filialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Raszowie. 

Między innymi nagrobki: Hansa Starszego von Schaffgotsch wraz z żoną Salomeą von Nimptsch i jego syna Hansa Młodszego z żoną Margreth z domu von Hohberg

oficjalna strona parafii:
(informacje o godzinach mszy i zwiedzaniu) 
https://www.parafiapisarzowice.pl/koscioly/raszow/raszow.htm





"Raszów (przed 1945 niem. Reussendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra. Kościół filialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, gotycki z XV wieku, pierwotnie wzmiankowany w 1305 r., przebudowany w XVIII i XIX w.; od południa w XVI w. dostawiono do kościoła okazałą kaplicę grobową z mauzoleum rodziny Schaffgotschów z zamku Grodztwo w Kamiennej Górze, z najliczniejszym i najcenniejszym zespołem sepulkralnym na Dolnym Śląsku" (wikipedia)

mapa/lokalizacja: 




"Schaffgotschowie – śląski ród arystokratyczny, pochodzący z Frankonii. Ich pełne nazwisko w języku niemieckim brzmi: Grafen Schaffgotsch genannt Semperfrei von und zu Kynast und Greiffenstein, Freiherren von Trachenberg" (wikipedia)




warto dodać, że 2,5 km szlakiem pieszym od kościoła z mauzoleum znajdują się słynne Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich 

zamek Kreppelhof w Kamiennej Górze związany z rodem znajduje się 7 km od mauzoleum 


z Schaffgotschami szczególnie wieżą się takie miejsca, jak:


galeria zdjęć: 



Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)  

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz