„Wieś Skály (niem. Bischofstein ) znajduje się w powiecie Náchod w kraju hradeckim i jest połączona z miastem Teplice nad Metují. Nad wsią znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Skály, wzmiankowanego w 1393 roku jako zamek Matěja Salavy z Lipy. Wkrótce po połowie XV wieku zamek nabył feudalny pan Kočka i rezydencja była wówczas często nazywana Katzenstein (Kočknštejn lub Kočičí hrádek). Około 1570 roku obok zamku powstał nowy dwór, obecnie budynek restauracyjny. Miejsce to uwiecznił Alois Jirásek w swoich książkach „Skały” i „Z różnych czasów”. W pobliżu zamku znajduje się Jezioro Czarne" (za: Wikipedia)
Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
22 lipca 2018
Hrad Skály - Bischofstein - pozostałości husyckiego zamku w Sudetach (GALERIA)
Pan tego zamku napadał Dolny Śląsk w czasie wojen husyckich. To zaważyło na losach budowli w górach. Zamek został zniszczony przez wojska z księstwa świdnicko-jaworskiego.
Dzieje tego miejsca w swoich książkach opisał jeden z największych czeskich pisarzy, kilkukrotnie nominowany do nagrody Nobla.
Zamek położony jest wśród skał Gór Stołowych (Adršpašsko-teplické skály). To bardzo atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo miejsce, o dodatkowo bogatej historii i ciekawym kontekście kulturowym. Okoliczne skały nazywane są Skały Jiráska (Jiráskovy skály) na pamiątkę wybitnego XIX-wiecznego czeskiego powieściopisarza, który uwiecznił zamek i okolicę w swoich dziełach.
mapa/lokalizacja:
Z punktu widokowego zamku rozciągają się ciekawe panoramy na okolicę w tym na Čáp - najwyższy szczyt pasma Adršpašsko-teplické skály i całego mikroregionu Polická vrchovina.
polecam również:
galeria zdjęć:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz