26 lipca 2018

Cudeńka techniki

Nowy oficjalny projekt promujący turystykę na Dolnym Śląsku. Tym razem poszukiwacze skarbów (tych prawdziwych – bo nie brakuje ich w regionie), mogą korzystać z Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki. Znajdziemy na niej lokalizacje ciekawych obiektów, które dokumentują rozwój przemysłu i techniki. 




Nie trudno zgodzić się z autorami opracowania, że Dolny Śląsk to najbogatszy w Polsce region pod względem liczby zabytków techniki. Województwo ma przecież również rekordową ilość zabytków w ogóle (o czym już na blogu była mowa przy okazji omawiania raportu o ich zachowaniu).



Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w porozumieniu z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oficjalnie 23 lipca uruchomił wspomniany projekt, którego zadaniem jest promowanie wyjątkowego dziedzictwa regionu. Lokalizację ujętych w rejestrze obiektów znajdziemy na stronie www.mapazabytkow.pl.



logo akcji na Młynie Hilberta 

Dodatkowo mają być one odpowiednio oznakowane i opisane. Na samym początku na mapie znalazło się kilka ciekawych obiektów z różnych czasów. To: Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej,  Elektrownia Wodna we Wrocławiu, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie,  Muzeum Motoryzacji Topacz oraz Młyn Papierniczy w Dusznikach-Zdroju, Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim i Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Znajdziemy też parowozownię w Wałbrzychu przy dworcu głównym.




Stara Kopalnia (Kopalnia Węgla Kamiennego Julia  lub Fuchs, Biały Kamień, Thorez)





Zespół domów tzw. Dwunastu Apostołów w Chełmski Śląskim






Młyn papierniczy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju




Dworzec Główny Wałbrzych: parowóz TKt48-119 - pomnik techniki przy lokomotywowni

Cztery ostatnie z wymienionych, sudeckie, niektóre wiekowe perły techniki, są opisane i sfotografowane za blogu. Można je znaleźć korzystając z tagów (dodam, że już od dłuższego czasu jest u mnie tag #zabytek techniki!) i wyszukiwarki. Mnie taki „gadżet” na pewno skłoni do poszukiwań. A co sądzą o takich mapach czytelnicy bloga? :)


Witold w Boguszowie-Gorcach 


Kopalnia w Nowej Rudzie 



Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze 


Młyn Hilberta w Dzierżoniowie 

1 komentarz: