18 sierpnia 2018

#Śląskie Lato z Adamsem - cz. 4: Wałbrzych

Po miesiącu od rozpoczęcia podróży, po opuszczeniu Kamiennej Góry, Adams odwiedził kolejne ciekawe miejsce, któremu poświęcił sporo w swoich wspomnieniach. W listach z 16-20 sierpnia 1800 roku opisuje czas spędzony w Wałbrzychu. 



Oto kolejny odcinek cyklu obejmującego wakacyjne podróżowanie z prezydentem USA. Był on jedną z kilku historycznych postaci, która odwiedziła i opisała swoje wędrówki po rozmaitych zakątkach Śląska. Adams odwiedził prowincję ówczesnych Prus niemal idąc tropem wielkiego poprzednika. Dekadę przed nim te same atrakcje oglądał Goethe. Tym razem przenosimy się do Wałbrzycha.




widok na wałbrzyskie Śródmieście z punktu widokowego przy Harcówce w Parku Jana III Sobieskiego. Po prawej ewangelicki Kościół Zbawiciela wzniesiony przez Langhansa (istniał już w czasach Adamsa)


Przypomnijmy, że 17 lipca, tuż po swoich 33. urodzinach John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA, wraz z żoną Louisą Adams, wyruszyli z Berlina w podróż na Śląsk. Do końca września zwiedzili m.in. Sudety, Wrocław, Ziemię Kłodzką i tamtejsze uzdrowiska, bawili się też na balu w zamku Książ w Wałbrzychu... Adams wszystko opisał w listach, które zostały opublikowane i po dziś stanowią ciekawą pamiątkę. Najprawdopodobniej w czasie tej podróży para spłodziła najstarszego syna, George'a Washingtona Adamsa, który urodził się w kwietniu 1801 roku w Berlinie. Żona Adamsa jest nazywana XIX-wieczną Melanią Trump, była jedyną przed nią Pierwszą Damą nieurodzoną na kontynencie Amerykańskim. Pamiątką po podróży Adamsa są np. tablice, można je znaleźć w takich lokalizacjach jak: Lądek-Zdrój, Szczeliniec Wielki. Odbyła się też wystawa "Śladami Johna Quincy'ego Adamsa po Dolnym Śląsku".


wałbrzyski rynek - jeden z ciekawszych budynków: Kamienica pod Kotwicą, zbudowana w 1799 roku w stylu barokowo-klasycystycznym

List XVI z 16 sierpnia jest adresowany z Wałbrzycha. Adams opisuje w nim czas spędzony w Kamiennej Górze (o czym było w poprzednim odcinku) oraz podróż przez Boguszów-Gorce. Pierwsze refleksje podróżnika z Wałbrzycha to rynek oraz położone nieco dalej kopalnie węgla kamiennego.


muzealny chodnik w kopalni Julia w Wałbrzychu, działała w latach 1770–1996 - obecnie Stara Kopalnia - centrum sztuki i nauki 

W kolejnym liście z 17 sierpnia Adams zapisuje spostrzeżenia z Altwasser, czyli dzisiejszej dzielnicy Stary Zdrój. Była to niegdyś osobna miejscowość uzdrowiskowa. Była tam hala spacerowa i wody lecznicze. Rozwój przemysłu i górnictwa położył kres uzdrowiskowemu charakterowi tej części dzisiejszego Wałbrzycha już w XIX wieku. Wspomnienia Adamsa z 1800 roku są więc ciekawym dokumentem historycznym.


widok na dzisiejszy Stary Zdrój z punktu widokowego na Wzgórzu Parkowym w Parku Jana III Sobieskiego 

Południem dyplomata udał się na zamek Książ. Adams odwiedził siedzibę Hochbergów na dzień przed przybyciem dworu królowej Prus. Opisuje przygotowania do przyjęcia szczególnego gościa, a także sam zamek. 19 sierpnia Adams wyruszył z Wałbrzycha zwiedzać skalne miasto w Czechach (o czym będzie w oddzielnym odcinku). Następnie wieczorem znów zawitał w Książu.




Zamek Książ i jego ogrody 

W liście z 20 sierpnia czytamy opis przyjęcia królowej w Książu. Kolejny list jest już adresowany ze Świdnicy.


Wpisy dotyczące Adamsa i jego podróży można znaleźć TUTAJ

Posty dotyczące Wałbrzycha TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz