8 października 2018

A jak Arboretum - magia drzew w Wojsławicach i Lądku-Zdroju (Turystyczny Alfabet Welthellsicht)

Sudeckie ogrody dendrologiczne dzieli dystans około 50 km. Oba parki (dendrarium) mają bardzo ciekawe walory. Większy – wojsławicki: bogatą historię i narodowe kolekcje liliowców i rododendronów (kilkaset gatunków!). Mniejszy, przy uzdrowisku, to przyrodnicza perełka Ziemi Kłodzkiej, leży u stóp malowniczych Gór Złotych (jest dzięki temu najwyżej położonym arboretum w Polsce). Warto zwiedzić te placówki czy to jesienią, czy wiosną. 




W Polsce znajduje się około 30 ogrodów o charakterze arboretum. Część z nich to oddziały ogrodów botanicznych (np. Wojsławice to filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego). Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wylicza na Dolnym Śląsku dwa leśne ogrody: Arboretum w Wojsławicach i Arboretum Leśne im. Prof. Stefana Białoboka (Stradomia Dolna).



Wojsławice – skąpane w kwiatach 
Ogród w dzielnicy Niemczy (Wojsławice to wiejska część tego miasta w powiecie dzierżoniowskim) ma długą historię. Powstał już na początku XIX wieku. Współczesny rozmach i kształt temu arboretum nadał w 1880 roku Fritz von Oheimb (1850 – 1828), współzałożyciel Deutsche Dendrologische Gesellschaft. W ogrodzie znajduje się jego grób i poświęcony mu staw. Od 1988 roku arboretum jest placówką terenową UWr.





Leży na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Wojsławickie arboretum to aż 4650 gatunków roślin drzewiastych oraz 4885 gatunków i odmian bylin! Zajmuje 62 ha powierzchni, w tym 5 ha zabytkowego parku, 3 ha bylin, 12 ha sadu starych odmian czereśni i 42 ha nowych terenów.





Dumą arboretum jest pokaźna kolekcja różaneczników (rododendronów i azalii) oraz liliowców, a także bukszpanów. Te 3 rodzaje stanowią narodowe kolekcje.






W parku są zabytkowe obiekty. Odbywają się rozmaite wydarzenia tematyczne. Szczególnie chętnie ogród jest odwiedzany w maju i czerwcu (kwitnienie rododendronów) oraz lipcu (liliowce).





Łądek - ponad uzdrowiskiem
Przenosimy się 50 km na południe. Do kurortu Lądek-Zdrój. W tym uzdrowisku znajduje się malowniczy ogród dendrologiczny. Leży na wysokości 475–500 m n.p.m. Jest mniejszy od tego w Wojsławicach... nawet 30 razy! (ma 2,03 ha) i ponad wiek młodszy. Ale posiada wiele uroków.








Powstał z inicjatywy Mieczysława Wilczkiewicza (1913 – 1994) w latach 70. ubiegłego wieku. Położony jest nad potokiem Jadwiżanka w Górach Złotych.





To zaciszne miejsce jest idealne na spacery. Ogród jest dostępny dla turystów. Są tam alejki, infrastruktura wypoczynkowa. Ciekawe gatunki drzew i krzewów pięknie prezentują się od wiosny od jesieni. W 2018 roku w wakacje dostępna była oferta zwiedzania nocnego.






Wpis jest częścią cyklu: Turystyczny Alfabet Welthellsicht.
Galerie zdjęć z opisanych miejsc można zobaczyć w oddzielnych wpisach na blogu (patrz tagi).


Żeby zwiedzić ogrody jesienią - trzeba się spieszyć. Wojsławice przyjmują turystów do 21 października, a Łądek do końca miesiąca. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz