5 listopada 2018

800 lat dziejów śląskiej Jerozolimy – czyli Wambierzyce: historia i atrakcje

Niezwykła wieś na Ziemi Kłodzkiej to lokalizacja ważnego sanktuarium z historycznym ośrodkiem pielgrzymkowym. Dzięki staraniom barokowego szlachcica niewielka osada stała się słynną próbą budowy śląskiej kopii Świętego Miasta. Dziś jest jednym z żelaznych punktów turystycznych w okolicy Gór Stołowych. W 2018 roku obchodzi swoje 800-lecie. Data wiąże się z półlegendarnymi początkami wsi – cudem. 



Wambierzyce, w czasach niemieckich Albendorf (po czesku Vambeřice) to wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. Stanowi ciekawą atrakcję turystyczną i ważny punkt na mapie ośrodków religijnych. Sławę tej miejscowości zapewniają przede wszystkim: piękna bazylika, bogata kalwaria oraz słynna ruchoma szopka. Jest też wiele innych ciekawych punktów.






Źródła podają, że Wambierzyce zostały założone w roku 1253 przez króla czeskiego Przemysła Ottokara II. Kroniki odnotowują jednak jeszcze starszą historię. Chodzi o niewidomego Jana z Raszewa, który w 1218 roku miał cudownie odzyskać wzrok. Niezwykłe wydarzenie miało być początkiem kultu Maryi Królowej Rodzin. Właśnie data cudu została uznana za początek Wambierzyc. W 2018 roku, po 800 latach, odbywały się wydarzenia religijne i artystyczne upamiętniające uzdrowienie Jana.



Religijna historia 
W roku 1330 roku miejscowość należała do joannitów z Kłodzka. Z kolei od końca XIV wieku na ponad dwieście lat przeszła na własność rodziny von Pannvitzów. Ważnym etapem rozwoju Wambierzyc była aktywność Daniela Paschazjusza von Osterberga, który urodził się w 1634 roku w Opawie, a zmarł w 1711 roku właśnie w Wambierzycach. Był on właścicielem wsi i fundatorem rozbudowy wambierzyckiego sanktuarium maryjnego. Jego marzeniem było przekształcenie całej miejscowości w śląską Jerozolimę. Dziś jego wkład w rozbudowę kompleksu przypomina kolumna z posągiem zasłużonego mieszkańca.


Daniel Paschazjusz von Osterberg


Na początku XVIII wieku wybudowano w Wambierzycach kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. To niezwykła barokowa świątynia. Owalną nawę otaczają dookoła krużganki i 11 kaplic. Kościół wznosi się ponad niewielkim centralnym rynkiem.





bazylika z zewnątrz 


Z niego do bazyliki prowadzi 57 schodów. Ich liczba ma mieć matematyczno-symboliczne znaczenie. Zawiera sumę biblijnych wielkości: 9 to liczba chórów anielskich, 33 wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania, 15 to z kolei wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa. W 1936 roku kościołowi nadano tytuł bazyliki mniejszej. Ciekawostką jest stara iluminacja bazyliki składające się z dziesiątków żarówek oświetlających barokową fasadę. Dla niektórych jest to drażniący kicz, inni widzą w tym urokliwe zwieńczenie budowli, które dodaje jej szczególnego uroku zwłaszcza w okresie świątecznym po zmroku.











wnętrze bazyliki i kaplic 


Mała Jerozolima 
Przez dziesiątki lat z inicjatywy wspomnianego Daniela von Osterberga w Wambierzycach powstawał złożony kompleks kalwaryjny. Składają się na niego obiekty architektoniczne oraz naturalne ukształtowanie terenu ze wzgórzami (Tabor, Syjon) i rzeką nazwaną na cześć biblijnego strumienia – Cedron. Samych budowli jest około 100! To kaplice wypełnione figurami świętych i scenami z biblii oraz malowidłami. W tym również stacje kalwaryjne i kopia jerozolimskiego Grobu Pańskiego. Do tego są też bramy.








kalwaria 

Innym zabytkiem godnym uwagi jest też wykonana w 1882 roku ruchoma szopka z ponad 800 figurkami. Została zbudowana przez miejscowego zegarmistrza Longinusa Wittiga. Trzeba też podkreślić, że jedną z najsłynniejszych osób pochodzących z Wambierzyc był Ignaz Reimann, muzyk i pedagog. W miejscowości odbywa się Międzynarodowy Festiwal im. Ignazego Reimanna.




kalwaria 

Niewielka wieś, oprócz atrakcji związanych z kultem, ma też ciekawe przyrodnicze i ludowe propozycje dla zwiedzających.


nutrie 


Więcej zdjęć i wpisów dotyczących Wambierzyc w postach oznaczonych tagiem z nazwą wsi. W chmurze tagów również inne ciekawe propozycje w ramach cyklów Turystyczne Hity czy Turystyczny Alfabet Welthellsicht. →↓


św. Wilgefortis - legendarna ukrzyżowana dziewica, często przedstawiana z brodą - kościół nie akceptuje jej kultu 


milczące dzwony na wzgórzu 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz