11 listopada 2018

W 100-lecie wolności

Wiele europejskich krajów świętuje nie tylko rocznicę zakończenia 1. wielkiego krwawego konfliktu XX-wiecznego, ale i odrodzenie państwowości. W tym gronie znajduje się Polska, która stała się suwerenna po 123 latach kompletnych zaborów. Także nasi sąsiedzi, Czesi, w 1918 roku odzyskali kraj. 






Dolny Śląsk dołączył do Polski późno, bo dopiero po II wojnie – w 1945 roku. W zasadzie od śmierci Bolka II, 650 lat temu, czyli utraty ostatniego związanego z polską koroną księstwa śląskiego, był uzależniony lub włączony w struktury innych państw: Czech, Austrii czy Prus oraz Niemiec.


ratusz i plac Grunwaldzki w Kamiennej Górze z dekoracją na 11 listopada (flagi oraz szarfa z wizerunkiem marszałka Piłsudskiego i symbolem jego Legionów)


Blog swoim zasięgiem obejmuje głównie Sudety i właśnie Dolny Śląsk. Kiedy 100 lat temu Warszawę i inne miasta centralne ogarnęła euforia wolności, ten region otrząsał się po I wojnie światowej jako niemieckojęzyczna prowincja. Powstawały pomniki poświęcone poległym. Dopiero po 1945 roku postawiono polskie symbole, które szczególnie odwoływały się do etosu powrotu do macierzy czy też ziem odzyskanych.


Pomnik Józefa Piłsudskiego w Jedlinie-Zdroju, postawiony w 2014 roku z okazji 147-rocznicy urodzin marszałka 


W licznych galeriach prezentuję jednak ciekawe smaczki związane z historią Polski oraz tematem niepodległości.


Tablica z 2010 roku na krakowskiej kamienicy przy ul. Floriańskiej - w 100. rocznicę wykonania Roty


Rota została skomponowana z okazji odsłonięcia pomnika na pamiątkę 500-lecia Bitwy pod Grunwaldem, pomnik  (rekonstrukcja oryginału)  znajduje się na pl. Jana Matejki



flaga na szczycie Kopca Kościuszki 


Są to na przykład zdjęcia z Krakowa. Tablice pamiątkowe (na pamiątkę Feliksa Nowowiejskiego i Roty) oraz fotografie z Kopca Kościuszki i wystawy "Polaków drogi do wolności" - z figurami woskowymi zasłużonych, zarówno polityków, jak i artystów.








wystawa w forcie przy Kopcu Kościuszki w Krakowie 


Ponadto opublikowałem też np. zdjęcie z Izby Pamięci Piłsudskiego na zamku w Oleśnicy. Ciekawostką jest również Pomnik Orła w parku w Lądku-Zdroju. Obelisk kształtem nawiązuje do obecnych granic kraju.


pamiątki związane z marszałkiem w Izbie Pamięci zamku w Oleśnicy 


Pomnik Orła w Lądku-Zdroju 

Na zdjęciach w tym wpisie przypominam odwiedzone przeze mnie i sfotografowane pamiątki. 



eksponat związany z Legionami w muzeum w forcie przy Kopcu Kościuszki 




Szczawno-Zdrój uczciło 100-lecie niepodległości Polski w ciekawy sposób. W uzdrowisku stanęła pamiątka dedykowana niezwykłej kuracjuszce. Była nią Barbara z Chłapowskich Dąbrowska (1782 - 1848). Żona generała Jana Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech, w 1828 roku przebywała na kuracji w Szczawnie-Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn). Zdaniem niektórych historyków i regionalistów Barbara Dąbrowska jest słynną Basią ze strofy Hymnu. Mazurek jest zacytowany na tablicy pamiątkowej.


Tablica pod wieżą na Trójgarbie 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz