4 grudnia 2018

#wieś na wtorek – Pasterka – zagubiona w Górach Stołowych

Niewielka wieś w gminie Radków nie tworzy odrębnego sołectwa. Jest zbyt mała. Ma zaledwie około 20 mieszkańców! W sezonie jest tam o wiele więcej turystów. 


Przyjeżdżają podziwiać wspaniałe krajobrazy. Miejscowość otoczona górami jest doskonałym miejscem wypadowym na rajd w kierunku Szczelińca Wielkiego, Błędnych Skał czy Bożanowskiego Szpiczaka.






Pasterka (niem. Passendorf, cz. Pasterkov)  to niewielka wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Znana jest obecnie z tego, że jest miejscem przecięcia kilku szlaków. Dawniej funkcjonowało w jej okolicach przejście graniczne Pasterka-Machovský kříž dla ruchu turystycznego. Do dziś stanowi bazę wypadową. Otaczają ją czeskie i polskie Góry Stołowe w Sudetach. Widoki są spektakularne, stąd Pasterka uchodzi za kultową miejscówkę w tej części gór.





Pasterka i okolice 

Jest to stara wieś. Początki Pasterki sięgają XIV lub XV wieku i związane są z kolonizacją czeską. Najstarszym zabytkiem jest świątynia. W centralnym punkcie wsi znajduje się kościół św. Jana Chrzciciela z roku 1787.





Pasterka i okolice, w tym Machovský kříž


Co ciekawe dziś jest to niemalże osada. Liczy około 20 stałych mieszkańców. Inaczej było kiedyś. W źródłach historycznych znajdujemy informacje, że w roku 1840 roku miejscowość liczyła 60 domów, a w 1885 roku było w niej 653 mieszkańców. Razem z Karłowem tworzy jedno sołectwo.



Atrakcje Pasterki to m.in. wspomniany kościół, ale i schronisko PTTK i inne obiekty obsługi turystycznej. W Stacji Pasterka znajduje się ruchoma szopka wykonana w całości z oryginalnych kloców Lego. Nawiązuje ona do tradycji dolnośląskich szopek ruchomych. Łączy ją z nowoczesnym spojrzeniem na tematykę.


szopka w Pasterce 

Na uwagę zasługuje mała architektura. Słynny jest pomnik „Serce pozostawione w Pasterce”. 



Z tej urokliwej wioski można się udać na najpopularniejsze szczyty i skały Gór Stołowych z punktami widokowymi. To: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały czy Božanovský Špičák.






Pasterka i okolice 


Inne posty związane z tym miejscem i cyklem: chmura tagów (silva rerum)  ↓→

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz