30 grudnia 2018

Zamiast strzelania... Pokój, Radość i Ognie Sztuczne - do posłuchania (z Śląskim kontekstem)

333. rocznica urodzin Haendla (Händela) oraz 270. rocznica Pokoju w Akwizgranie to w kontekście nadchodzącego (zwykle wybuchowego) finału roku okazja, by przypomnieć o „Ogniach Sztucznych” – mistrzowskiej barokowej suicie. Powstała właśnie z okazji zakończenia konfliktu nazywanego wojną o sukcesję austriacką. Była ona o tyle istotna, że w wyniku tego wieloletniego ścierania się mocarstw Śląsk stał się pruską prowincją. 



Coraz popularniejsza staje się idea rezygnacji ze szkodliwych dla zwierząt pokazów pirotechnicznych z okazji sylwestra. Może zatem muzyczna alternatywa? Zwłaszcza, że jest historyczny kontekst.




W 1748 roku państwa uczestniczące w wspomnianej wojnie podpisały porozumienie. Z tej okazji w Londynie odbyła się kilka miesięcy później premiera specjalnie na tę okazję napisanego utworu połączona z prawdziwym pokazem fajerwerków. Muzykę stworzył jeden z najważniejszych mistrzów baroków – Jerzy Fryderyk Haendel. Suita „Ognie Sztuczne” - The Music for the Royal Fireworks (HWV 351) uświetniła (z życiowym sukcesem kompozytora) londyńskie obchody zawarcia Pokoju w Akwizgranie. Nie dziwi zatem obecność takich części utworu jak „Pokój” (3) i „Radość” (4). Jednym z filarów owego świętowanego muzycznie i ogniście pokoju było usankcjonowanie nowej sytuacji politycznej w Europie. Chodziło o porządek po wojnach, które toczyły się też na Śląsku. II wojna śląska zakończyła się zajęciem tego regionu przez Prusy (epizod zakończony pokojem w Dreźnie). Austria tym samym straciła ważną część państwa.

Jedną z bitew tego konfliktu była potyczka (1745) w okolicach Dobromierza i Strzegomia. Jej upamiętnieniem po stu latach był krzyż na Górze Krzyżowej.



Góra Krzyżowa w Strzegomiu 

Niestety pokój zawarty przez strony konfliktu wcale nie trwał długo. Wkrótce wybuchła III wojna śląska (część wojny siedmioletniej). Jedną z słynniejszych bitew była ta pod Kamienną Górą, nazywana Pruskim Termopile (1760). Jest ona upamiętniona na witrażu w Kamiennej Górze.


Sala Witrażowa w ratuszu w Kamiennej Górze

Efektem tych wojen o Śląsk była też budowa i rozbudowa fortyfikacji oraz twierdz. To właśnie te czasu pamiętają słynne twierdze w Kłodzku i Srebrnej Górze.






Twierdza Kłodzka i Twierdza Srebrnogórska 

Tymczasem zamiast ostrzyć broń na sąsiadów oraz uprzykrzać życie zwierzętom dzikim i domowym, lepiej posłuchać baroku w pełnej krasie. Oto uwertura do „Ogni Sztucznych” Haendla. Interpretacja katarskiej orkiestry symfonicznej.


Overture from "Royal Fireworks Music", HWV 351 by Georg Friedrich Händel (YouTube/ 
Qatar Philharmonic)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz