29 kwietnia 2019

Złoty w miejsce Lecha – 100 lat polskiego pieniądza

W 1919 roku uchwalona została ustawa, która w odrodzonej Polsce wprowadzała złotówkę jako jednostkę monetarną. Ostatecznie istniejący po dziś środek płatniczy wyparł markę dopiero po reformie w 1924 roku. Co ciekawe wspomniana ustawa zastąpiła po zaledwie 2 tygodniach dekret, który wprowadzał w kraju... Lecha. 



Kilka słów o pieniądzach – artykuł ilustrowany zdjęciami z wystawy w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. 

Dekret Józefa Piłsudskiego z 5 lutego 1919 roku zarządzał wprowadzenie w Polsce Lecha jako środka płatniczego (dekret z numerem 174. dostępny w zasobach aktów prawnych Sejmu). Setną częścią tego nominału miał być grosz. Tak się stało, że już 28 lutego Sejm zmienił ten akt prawny. Ustawa z numerem 230 (dostępna na stronie Sejmu) ostatecznie wprowadziła złotego – pieniądz który miał już długie tradycje w dawnych czasach. Wartość złotego została określona w nowelizacji do ustawy, która została opublikowana we wrześniu 1922 roku (dostęp na stronie Sejmu).


banknoty polskie na wystawie w Muzeum Ziemi Kłodzkiej 

Po wprowadzeniu złotówki przystąpiono do emisji pieniądza. Banknoty były drukowane w Paryżu i Londynie. Dopiero w 1924 roku władze kraju zabrały się do faktycznego ujednolicenia systemu monetarnego w kraju. Powstała ustawa i szereg aktów wykonawczych „o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej”. Od końca kwietnia 1924 roku złoty oficjalnie wyparł markę polską, która była prawnym środkiem płatniczym w kraju w myśl wcześniejszych przepisów (akt prawny na stronie Sejmu).


banknoty polskie na wystawie w Muzeum Ziemi Kłodzkiej 


Na pierwszych banknotach zobaczyć możemy wizerunki księcia Józefa Poniatowskiego (5 zł) oraz Tadeusza Kościuszki (10, 20, 50, 100, 500). W latach 20. XX nastąpiły kolejne emisje banknotów złotowych (2., 3. i 4.). Banknoty z 3. i 4. emisji miały już nowe wzornictwo.


banknoty polskie na wystawie w Muzeum Ziemi Kłodzkiej 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz