13 września 2019

Clara - wielkość w cieniu sławy męża (Clara Schumann we Wrocławiu + o Ślązaku, kochanku jej matki)

Clara Schumann, żona Roberta Schumanna, to legenda romantyzmu. Słynna pianistka i interpretatorka dzieł męża, a także Bacha, Chopina oraz Brahmsa, z którym serdecznie się przyjaźniła. Gwiazda salonów brylowała również na Dolnym Śląsku. Kilkukrotnie występowała we Wrocławiu. Zachował się jej wizerunek autorstwa plastyka z Wrocławia. 



Clara Schumann i Joseph Joachim na rysunku Adolpha von Menzela, wolne media, wikimedia.org

W 2019 roku minęła 200. rocznica urodzin pianistki otoczonej legendarną sławą. 



Clara przyszła na świat w Lipsku, 13 września 1819 roku. Była więc młodszą koleżanką Ryszarda Wagnera, który także urodził się w tym saksońskim mieście. Łączyła ją z tym kompozytorem również osoba ich nauczyciela, którym był kantor Christian Theodor Weinlig. Na tym koniec. Schumann nie znosiła Wagnera osobiście, a także gardziła jego twórczością. Zaliczała się do szkoły sprzeciwiającej się tzw. muzyce przyszłości, którą lansował głównie Wagner.
Rodzicami pianistki byli Friedrich i Marianne Wieck. Małżeństwo rozpadło się, kiedy Clara była jeszcze dzieckiem. Matka pianistki odeszła do Adolfa Bargiela, który był Ślązakiem z okolic Raciborza. Małżeństwo rozeszło się w 1824 roku. To ojciec zajął się Clarą. Dziewczyna debiutowała w 1828 roku. W 1841 roku, wbrew woli ojca, Clara wyszła za kompozytora Roberta Schumanna. Ich ślub odbył się 12 września, dzień przed 21. urodzinami pianistki. Clara była już wówczas po pierwszej wizycie we Wrocławiu. Koncertowała w stolicy Dolnego Śląska w 1836 roku podczas tournée z jej ojcem. Później grywała we Wrocławiu jeszcze kilkukrotnie. Była w tym mieście również w 1879 roku, kiedy jej bliski przyjaciel Brahms otrzymał honorowy doktorat Uniwersytetu Wrocławskiego. Jednym ze znanych wizerunków dojrzałej pianistki jest praca Adolpha von Menzela z 1854 roku. Plastyk pochodzący z Wrocławia przedstawił na swoim dziele Clarę Schuman przy fortepianie oraz skrzypka Josepha Joachima. Wiadomo też, że Clara znała się dobrze z rodziną i twórczością Bernharda Scholza, który był w latach 1871-83 kapelmistrzem wrocławskiej orkiestry.

O Wagnerze i jego związkach z Dolnym Śląskiem, a także o doktoracie Brahmsa w moich tekstach w "biblioteczce" blogowej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz