Od otwarcia nowej wieży widokowej pod koniec 2018 roku Trójgarb jest niezwykle popularnym w Sudetach miejscem na piesze i rowerowe wycieczki. To również doskonały punkt widokowy. Jak na dłoni widać zmiany pór roku, czyli naturalny spektakl i skarb naszego klimatu.
Trójgarb widziany z Kamiennej Góry wiosną i jesienią
Zapraszam do kolejnego odcinka przeglądu „4 pory roku”. Tym razem swoje uroki zaprezentuje nam wieża widokowa na Trójgarbie w Górach Wałbrzyskich.
4 pory roku, widok w kierunku Karkonoszy
4 pory roku, widok w Kierunku Chełmca i Szczawna
4 pory roku, widok w kierunku Starych Bogaczowic i Bolkowa
Trójgarb, jak sama nazwa mówi, składa się z trzech wierzchołków. Mają one wysokość 778, 757 i 738 m n.p.m. Góra stanowi wyodrębniony Masyw Trójgarbu i Krąglaka w Górach Wałbrzyskich. Znajduje się pomiędzy Szczawnem-Zdrój, Starymi Bogaczowicami a Ziemią Kamiennogórską. Na szczyty tego wzniesienia można wybrać się z szlaków u podnóża góry, które przebiegają przez różne samorządy (gmina Czarny Bór, gmina Stare Bogaczowice). Popularne są szlaki z Lubomina oraz Witkowa, a także Gostkowa. Szczyt znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry koło Strzegomia.
wiosna
Zbocza góry porasta las iglasty (świerkowy) z domieszką drzew liściastych. Ta mieszanka pozwala świetnie zauważyć zmieniające się pory roku (barwne liście jesienią). Dodatkowo np. wiosną w okolicy kwitną pola rzepaku. Zimą góry i doliny pokrywają się śniegiem.
lato
Turystyka górska znana jest na Trójgarbie od XIX wieku. Już w romantycznym stuleciu, kiedy w Sudetach bujnie rozwijała się turystyka związana z uzdrowiskami (Szczawno-Zdrój w sąsiedztwie), jak i górami (Chełmiec w sąsiedztwie ma na szczycie wieżę widokową sprzed ponad 130 lat), Trójgarb również był odwiedzany. Powstały u stóp góry karczmy, gospody. Na szczycie już na początku XX wieku znajdowała się prowizoryczna wieża widokowa. Przez długie lata po II wojnie światowej wierzchołki góry pozwalały jedynie w ograniczony sposób cieszyć się widokami na okolicę.
jesień
Nowa wieża widokowa o wysokości 27,5 m powstała w 2018 roku. Ambitny projekt kilku samorządów i inwestycji sterowany był przez gminę Czarny Bór. Oficjalnie do użytku wieżę oddano 29 grudnia 2018 roku, tuż przed końcem roku. Cały projekt, obejmujący budowę wieży, wiat, szlaków i innej infrastruktury (część większego zadania o nazwie Ekomuzeum wokół Trójgarbu) kosztował około 2 mln zł. Z wieży można więc było już (do dziś - październik 2019) obserwować zarówno zimę, jak i wiosnę, lato czy jesień. Każda z tych 4 pór roku niezwykle pięknie wyglądała z tarasów widokowych wieży.
zima
Na wieży znajduje się kilka punktów widokowych na wysokościach od 17 do ponad 20 metrów. Z tych tarasów roztacza się widok na Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Rudawy Janowickie, Karkonosze i inne, a także na miasta w okolicy. Przy dobrej pogodzie z wieży na Trójgarbie widać panoramę od Śnieżki po Wrocław.
Wieża zbudowana jest ze stali, drewna i betonu.
konstrukcja wieży
Propozycje trasy:
(Witków - Trójgarb - Lubomin)
Warto nadmienić, że w masywie Trójgarbu budowany będzie tunel w ciągu drogi S3 na odcinku Bolków - Lubawka. Będzie to najdłuższy tego typu tunel drogowy w kraju (koło 2300 m).
Inne posty w ramach cyklu 4 Pory Roku TUTAJ.
Relacje z moich wypraw na Trójgarb TUTAJ.
tablica pamiątkowa
i flaga na wieży
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz