26 lutego 2020

Muzeum Architektury we Wrocławiu (GALERIA)


Wyjątkowa instytucja zajmująca się dziedzictwem i znaczeniem architektury oraz kształtowania przestrzeni. Muzeum Znajduje się w starym klasztorze i ma intrygujące zbiory! 


W Muzeum Architektury znaleźć można stare piece, kafle, kraty, portale, ale i wystawy czasowe na temat współczesnego designu i projektowania budowli oraz wnętrz i wyposażenia. 













"Muzeum Architektury we Wrocławiu – muzeum zarejestrowane w Państwowym Rejestrze Muzeów. Jedyne w Polsce Muzeum Architektury. Posiada zbiory związane z architekturą oraz prezentujące w ramach wystaw czasowych twórczość architektów polskich i zagranicznych. Zespół pobernardyński we Wrocławiu – zdesakralizowany zespół poklasztorny składający się z dawnego kościoła św. Bernardyna i klasztoru bernardynów, przy ul. Bernardyńskiej 5, na terenie dawnego Nowego Miasta. Budowę zespołu klasztornego rozpoczęto w 1462 z inicjatywy św. Jana Kapistrana, a ukończono w 1505 [...]"












"[...] Kościół drewniany został w międzyczasie rozebrany a na jego miejscu wzniesiono w latach 1463-1466 trójnawową bazylikę. W 1491 jej sklepienia zawaliły się. Wkrótce prace wznowiono. Ok. 1702 kościół otrzymał późnobarokowy szczyt fasady zachodniej. Klasztor bernardynów został wybudowany jako czworobok z wirydarzami i krużgankami o cennych wnętrzach w stylu późnego gotyku, przylega do niego drugi dziedziniec utworzony przez przedłużone skrzydło południowe, nawę kościoła i kaplicę oraz odgradzający od ulicy mur. Zniszczony w 60% w czasie wojny zespół kościelno-klasztorny, odbudowany został w latach 1947-1949 i 1957-1967. Od roku 1965 w budynku dawnego kościoła oraz czterech skrzydłach dawnego klasztoru swoją siedzibę ma Muzeum Architektury" (za: wikipedia) 














oficjalna strona:

mapa/lokalizacja:
Mapy Google:














na zdjęciach:
wystawy stałe: wytwory szklarstwa i witrażownictwa, kaflarstwa i sztukatorstwa, rzemiosł kowalskich i ślusarskich, odlewnictwa, wyroby stolarskie i kamieniarskie, a także drewniane stropy i malarstwo plafonowe. Detale architektoniczne dokumentujące przemiany stylowe zachodzące w architekturze Wrocławia na przestrzeni siedmiu stuleci, od XII do XVIII wieku

a także wystawy czasowe 











polecam również:









(ciekawostki oraz budowle) 














******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


galeria na FB
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu)




tagi zawierające lokalizację i inne cechy widoczne w wersji na komputer (możliwość przełączenia z
wersji mobilnej u dołu strony)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz