17 kwietnia 2020

Hala Stulecia - arcydzieło Maksa Berga (GALERIA, lokalizacja + muzyka)




"Hala Stulecia (niem. Jahrhunderthalle), po 1945 także Hala Ludowa– hala widowiskowo-sportowa we Wrocławiu, na Zalesiu, w Parku Szczytnickim, ekspresjonistyczna, wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga"
(Wikipedia)

oficjalna strona:







"W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisana do rejestru zabytków w 1962 oraz ponownie w 1977, wraz z zespołem architektonicznym obejmującym m.in. Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę i Iglicę.
Budowę hali ukończono w grudniu 1912 roku. W hali umieszczono specjalnie dla niej zaprojektowane i wykonane przez znaną firmę Sauer (nadal istniejącą) we Frankfurcie nad Odrą organy o 222 rejestrach i 16706 piszczałkach, naówczas największe na świecie. Otwarcie hali nastąpiło 20 maja 1913. " (wikipedia)





lokalizacja/mapa:
(w bezpośrednim sąsiedztwie Hali znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe komunikacji publicznej we Wrocławiu - TUTAJ)

kilka słów o twórcy:
Max Berg
Max Paul Eduard Berg (17 kwietnia 1870 w Szczecinie - 22 stycznia 1947 w Baden-Baden) – niemiecki architekt, urbanista, miejski radca budowlany we Wrocławiu w latach 1909–1924. 

Za jego największe dzieło uważa się Halę Stulecia we Wrocławiu - zabytek wpisany na listę dziedzictwa UNESCO i Pomników Historii RP











warto poznać również okolicę:
(w bezpośrednim sąsiedztwie)
oraz wrocławskie ZOO















polecam również:
(inne atrakcje i historia miasta)








***

24 września 1913 roku odbyło się w Hali Stulecia we Wrocławiu światowe prawykonanie utworu Introduction, Passacaglia i Fugue na organy e-moll op. 127 Maxa Regera, granego przez Karla Straube. Była to inauguracja wyjątkowych, wówczas największych organów świata. Staube był uczniem prof. Heinricha Reimanna, wybitnego muzyka, który urodził się w Krosnowicach koło Kłodzka 
Wilhelm Sauer, budowniczy organów w Hali Stulecia, zbudował też instrumenty w katedrze berlińskiej, Stadthalle w Görlitz, czy w Leipzig Thomaskirche, czyli w kościele w którym grał i został pochowany Jan Sebastian Bach 



Max Reger - Introduction, Passacaglia and Fugue in E minor, Op. 127 ( Antoni Pokora ) (YouTube/Antoni Pokora)

***

Wrocław i Berg to nie tylko Hala Stulecia. Architekt zostawił w stolicy Dolnego Śląska kilka realizacji swoich projektów. Jednym z nich - bodaj najmniejszym - jest pawilon usługowy przy fosie. Od 2021 roku mieści się tam kawiarnia Cafe Berg



***

Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :) 

Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :). 

 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1300 galerii na Facebooku
ponad 2600 postów na blogu
ponad 4000 obserwatorów na FB

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz