12 października 2020

Dworzec Wrocław Główny - kolejowa i architektoniczna perła stolicy Dolnego Śląska (GALERIA)


Jeden z najwspanialszych dworców w Polsce. Perła architektury z połowy XIX wieku. 

Tutaj można zacząć i zakończyć turystyczną przygodę z Wrocławiem :) 

Dworzec Wrocław Główny to od wielu lat jedna z najpopularniejszych stacji PKP w Polsce (przez wiele lat na 1. miejscu pod względem liczby pasażerów).  









"Wrocław Główny – największa z osobowych stacji kolejowych we Wrocławiu, zlokalizowana na granicy osiedli Przedmieście Świdnickie i Huby.  Jeden z nielicznych w Polsce dworców kolejowych, który ma halę peronową. Fundamentowanie rozpoczęto 10 września 1855. Przy budowie pracowało średnio 250 murarzy. Już w 1856 cały budynek zadaszono i pokryto blachą cynkową, 1 października 1857 główny dworzec Kolei Górnośląskiej i Wrocławsko-Poznańsko-Głogowskiej został ukończony, a 12 października uruchomiono ruch kolejowy. Hall, długi na 600 stóp pruskich (około 200 m), nakryty dachem z częściowo przeszklonymi powierzchniami, stanowił swego czasu wraz z budynkiem dworcowym największą budowlę tego rodzaju w Europie. Do północnej strony hali peronowej zwróconej ku miastu przylegał symetryczny budynek dworca w stylu pseudohistorycznym, dokładniej angielskiego neogotyku naśladującego styl epoki Tudorów. W latach 1899‒1904 dworzec rozbudowano w stylu łączącym elementy historyzmu i secesji" (Wikipedia) 











Na dworcu znajdują się nie tylko kasy, informacja kolejowa, perony, ale też: oddział biblioteki miejskiej czy Biuro Wystaw Artystycznych. 

mapa/lokalizacja:

wersja nocna (z wnętrzem sali sesyjnej):









polecam również: 






 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz