26 października 2020

Śląsk i... Pinokio! (literackie CIEKAWOSTKI)

Od ponad 100 lat opowieść o drewnianym pajacyku jest jedną z najpopularniejszych książek dla dzieci. Autorowi przyniosła pośmiertną chwałę. Na fali pinokiomanii powstawały rozmaite warianty opowieści i jej ekranizacje. Znana jest chociażby wersja przygód Buratino autorstwa Aleksieja Nikołajewicza Tołstoja z 1936 roku. Tymczasem pochodzący z Śląska autor napisał niemiecką wersję Pinokia już w 1905 roku! 

Le Avventure Di Pinocchio” to dzieło Carlo Lorenziniego, znanego lepiej pod pseudonimem Carlo Collodi. Opublikował on opowieść o przygodach pajacyka w 1881 roku. Zmarł 26 października 1890 roku i dopiero po jego śmierci książka stała się międzynarodowym hitem. 



ilustracja do starego wydania Pinokia Collodiego, wolne media, wikimedia.org 

Tłumaczenie niemieckie ukazało się w 1905 roku. Obok „Hippeltitsch’s Abenteuer” na rynku wydawniczym w tym samym czasie zadebiutowała autorska wersja przygód pajacyka. Książkę napisał Otto Julius Bierbaum. Pisarz ten urodził się 28 czerwca 1865 w Zielonej Górze, która w jego czasach nazywała się Grünberg in Schlesien. Miasto, będące obecnie największym ośrodkiem województwa lubuskiego, historycznie i kulturowo związane jest z Dolnym Śląskiem. 

Bierbaum to ciekawa postać. Napisał nie tylko - „Zäpfel Kerns Abenteuer” - wersję przygód Pinokia z 1905 roku, ale i "Eine empfindsame Reise im Automobil" – pionierską powieść o... wycieczce samochodowej! Uznany kompozytor I połowy XX wieku, Richard Strauss (o jego związkach z Dolnym Śląskiem i Dolnoślązakami TUTAJ) – napisał muzykę do jego pieśni „Junghexenlied” (w cyklu 5 Lieder Op.39)

Pinokio Bierbauma (pełna wersja tytułu: Zäpfel Kerns Abenteuer. Eine deutsche Kasperlegeschichte in dreiundvierzig Kapiteln. Frei nach Collodis italienischer Puppenhistorie Pinocchio. Mit fünfundsechzig Zeichnungen von Arpad Schmidhammer), w przeciwieństwie do oryginału Collodiego i rosyjskiej wersji Tołstoja, nie przetrwał próby czasu i dziś jest raczej częścią historii literatury. 

Oryginalne, stare wydanie "Zäpfel Kerns" Bierbauma z ilustracjami dostępne jest online np. w zbiorach Wayne State University eBooks: TUTAJ 


ilustracja z  "Zäpfel Kerns" Bierbauma, wolne media, wikimedia.org 


post powstał w 130. rocznicę śmierci autora książki „Le Avventure Di Pinocchio”


O innych ciekawych związkach dzieł literackich z Dolnym Śląskiem i Sudetami: (m.in. wampiry, Jeździec bez głowy, Frankenstein, Robinson Crusoe czy Titanic!) - TUTAJ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz