2 listopada 2020

Kaplice nagrobne przy dawnym Kościele Łaski w Jeleniej Górze (GALERIA)


Jeden z najcenniejszych zabytków sepulkralnych Śląska. To odwzorowanie idei Campo Santo u stóp Karkonoszy. 

Barokowy cmentarz w Jeleniej Górze fascynuje niesamowitymi kaplicami grobowymi jeleniogórskich kupców i wpływowych mieszkańców miasta. 











"Cmentarz Łaski (niem. Gnadenkirchhof) to barokowy zespół cmentarny w Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku. Budowano go od 1709 roku, przy Kościele Łaski w Jeleniej Górze, na wzór cmentarzy typu Camposanto. 16 stycznia 1710 roku pochowano pierwszą osobę. Zmarłą była Anna Maria Köhler, żona znanego lekarza, George’a Gottlieba Koehlera von Mohrenfelda.  Przez 171 lat na cmentarzu chowano zmarłych luteranów. Ze względów higienicznych miasto i parafia protestancka ostatecznie zgodziły się, że cmentarz zostanie zamknięty w 1881 roku.  Pochówki mogły odbywać się wyłącznie w istniejących kryptach rodzinnych. 
Zespół cmentarny otoczony jest wysokim murem obronnym. Wzdłuż wewnętrznej strony muru znajduje się łącznie 18 wspaniałych barokowych kaplic grobowych, a także kilka pomników nagrobnych i epitafiów. Bogato zdobione krypty są niezwykle ważnymi zabytkami historii kultury i sztuki Śląska" (za: Wikipedia) 








Najbardziej znanym Campo Santo w Europie jest cmentarz w Pizie (moja relacja >> TUTAJ). W Niemczech taki obiekt zbudowano w Halle (to Stadtgottesacke). Część historyków uważa, że cmentarz w Jeleniej Górze mógł być wzorowany na wspomnianej nekropolii, z uwagi na to, że w Halle studiowali jeleniogórscy patrycjusze. Innym prawdopodobnym wzorcem mógł być Nikolaifriedhof w Goerlitz


polecam również: 










mapa/lokalizacja:



polecam również: 













o Kościele Łaski:



zapraszam również:


 *****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


1 komentarz:

  1. Poruszający i sugestywny obraz, świat zamknięty...Dziękuję za udostępnienie

    OdpowiedzUsuń