29 marca 2021

Kolosy-symbole: Hala Stulecia we Wrocławiu a Royal Albert Hall w Londynie (ciekawostki)

Dwa niezwykłe obiekty są skarbami architektury. Starsza, londyńska hala reprezentuje jeszcze historyzujące tendencje i starsze technologie. Metr wyższa i mogąca pomieścić dwa razy większą widownię wrocławska hala jest ponad 40 lat młodsza i znacznie bardziej nowoczesna w stylu, jak i zastosowanych nowinkach budowlanych. 


W zbiorach Frickr można znaleźć pocztówkę, na której widać Halę Stulecia we Wrocławiu. W 1928 roku nadał ją do swojej żony dziennikarz i animator życia kulturalnego w Wielkiej Brytanii (dyrektor Festival of Britain), Gerald Barry. Na odwrocie napisał: „I haven't seen this but it looks better than the Albert Hall" (Nie widziałem tego, ale wygląda lepiej niż Albert Hall). (https://www.flickr.com/photos/sludgeulper/30411242908)

Ciekawe są współrzędne geograficzne Hali Stulecia i Royal Albert Hall:

Hala Stulecia we Wrocławiu: 51.1068875N, 17.0773183E
RAH w Londynie:                  51.5010069N, 0.1774058W

odległości pomiędzy obiektami w linii prostej:
RAH - Hala - 1197 km
Panteon w Rzymie - Hala - 1082 km
RAH - Panteon - 1435 km

Budynki faktycznie mogą być porównywane - są podobne i łączy je funkcja. Kwestią gustu jest to, który spodoba się komuś bardziej. Niewątpliwie wyróżniają się w gronie historycznych europejskich sal widowiskowych. 


Royal Albert Hall jest bez wątpienia jednym z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych budynków w Wielkiej Brytanii. Obiekt został zaprojektowany przez inżyniera budownictwa lądowego kapitana Francisa Fowke'a. Na jego koncepcję wpłynęła drezdeńska opera Gottfrieda Sempera. Ten znamienity niemiecki architekt był synem Ślązaka z Kamiennej Góry! Jego ojciec był kupcem, który opuścił Dolny Śląsk pod koniec XVIII wieku i osiadł w okolicach dzisiejszego Hamburga (więcej TUTAJ). Semper wybudował m.in. dwie wersje opery w Dreźnie (w tym zachowaną do dziś). Budowniczy teatrów był po rewolucji w 1849 roku uchodźcą politycznym. Książę Albert poprosił go o sporządzenie planów sali wystawowej w Londynie, gdy architekt przebywał w stolicy Imperium w 1853 roku. Projekt ten nie został zrealizowany, ale jego echa znalazły odbicie w budowli, którą możemy podziwiać do dziś. Oficjalna ceremonia otwarcia Hali Alberta odbyła się 29 marca 1871 roku. Hala ma 41 metrów wysokości i może pomieścić około 5 tys. widzów. Odbywają się tam m.in. ważne koncerty muzyczne (już od samego początku, bo koncertował tam m.in. Richard Wagner – w 1877 roku, czyli 14 lat po tym, jak kompozytor odwiedził Wrocław). Hala słynie z potężnych organów Henry'ego Willisa (obecnie 2. co do wielkości na Wyspach) – w chwili powstania były największe na świecie. 



Archiwalne ryciny Royal Albert Hall z XIX wieku - domena publiczna, wikimedia.org 


sztandarowa impreza w Royal Albert Hall,koncerty z cyklu Proms (YouTube, BBC) 


Hala Stulecia (z niemieckiego Jahrhunderthalle – w nawiązaniu do setnej rocznicy wydania we Wrocławiu przez króla Prus, Fryderyka Wilhelma III, odezwy wzywającej do walki przeciwko Napoleonowi). Niezwykły obiekt ulokowany jest w Parku Szczytnickim we Wrocławiu. To prawdziwa ekspresjonistyczna perła wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga (urodził się 17 kwietnia 1870 roku w Szczecinie, niespełna rok przed otwarciem RAH w Londynie). Inspirował się on m.in. średniowiecznymi rotundami oraz starożytnym Panteonem w Rzymie. Dzięki zastosowaniu nowinki budowlanej - żelbetowego przekrycia – Hala Stulecia mogła być ogromna. To budynek o wysokości 42 metrów, który może pomieścić nawet 11 tysięcy widzów! Podobnie, jak w RAH w Londynie, we Wrocławskiej Hali znajdowały się pierwotnie organy – i to jakie! W chwili ich powstania były największym instrumentem muzycznym na świecie! Było to dzieło firmy frankfurckiego organmistrza Wilhelma Sauera. Na inaugurację tych organów kompozytor Max Reger skomponował na zlecenie magistratu Wrocławia monumentalny utwór. Obecnie niezwykły instrument nie istnieje w tej formie, po II wojnie światowej został rozebrany i częściowo złożony w archikatedrze we Wrocławiu. W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. W październiku 2006 odbył się w Hali Stulecia Wagnerowski Festiwal Operowy, podczas którego wykonano dramaty muzyczne z cyklu „Pierścień Nibelunga”. W Hali organizowane są nie tylko wydarzenia muzyczne, ale i sportowe, społeczne, polityczne, a nawet religijne. 
Więcej TUTAJ




Hala Stulecia współcześnie 



Polecam również posty oznaczone tagami:
#architektura, #Wrocław #quodlibet (architektoniczne i stylistyczne paralele) 

Post opublikowany w 2021 roku, w 150. rocznicę otwarcia Royal Albert Hall. 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

1 komentarz: