21 kwietnia 2021

Perła Pomorza: Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku (GALERIA)


Niesamowity kościół - prawdziwa potęga gotyku i cegły. 


Jeden z najcenniejszych skarbów architektury gotyckiej w Polsce. 











"Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana także bazyliką Mariacką – historyczna fara Głównego Miasta w Gdańsku zwana często „Koroną Gdańska”, pełniąca funkcję kościoła katolickiego i ewangelickiego (w latach 1572–1945), od 1986 konkatedra diecezji gdańskiej, która w 1992 stała się archidiecezją. Kościół jest dedykowany Najświętszej Marii Pannie, nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP. Położony jest na placu między ulicami Piwną i Chlebnicką, a św. Ducha. Zbudowany w latach 1346–1502 kościół jest przykładem gotyku ceglanego, odmiany stylu w architekturze gotyckiej upowszechnionego w krajach basenu Morza Bałtyckiego [...]" 











"[...] Pomimo burzliwych dziejów, świątynia zachowała historyczną formę architektoniczną, co poświadcza ikonografia sięgająca XVI wieku oraz bogaty wystrój wnętrza, który tworzą liczne dzieła średniowieczne (m.in. Ołtarz Koronacji Marii, Piękna Madonna Gdańska, Pietà, ołtarz św. Barbary, Tablica Dziesięciorga Przykazań, zegar astronomiczny) i nowożytne (zespół obrazów i epitafiów z XVI–XVIII stuleci)" (wikipedia)






oficjalna strona:

na zdjęciach m.in.: sklepienia korpusu nawowego, malowidła, ołtarze, sakramentarium, witraże, Tablica Dziesięciorga Przykazań, Zegar astronomiczny, „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga i inne

lokalizacja/mapa:

(inne posty)


informacje o obiekcie na stronie zabytek.pl (serwis administrowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa -  instytucję kultury podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego) - TUTAJ

galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)



****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz