Jeden z najbardziej rozpoznawalnych średniowiecznych zamków Dolnego Śląska!
Ciekawa budowla, która przetrwała setki lat. W zamku znajduje się muzeum. Obywają się tam rozmaite wydarzenia, w tym wystawy, imprezy rekonstruktorskie i koncerty.
"Zamek Bolków (niem. Bolkoburg) – położony w Bolkowie na Zamkowym Wzgórzu (niem. Burgberg, 396 m n.p.m.), którego zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem (różnica wysokości wynosi 90 m), a łagodny wschodni stok zajmuje miasto. Zamek ten jest zamkiem wyżynnym. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 r., gdzie książę Bolesław II legnicki pisze o Hain castro nostro. Zamek Bolków został zbudowany na polecenie księcia legnickiego Bolesława II Rogatkę zwanego Łysym i później rozbudowany przez jego syna Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego [...]"
"[...] Z inicjatywy Bolka I rozbudowano szereg warowni kontrolujących przejścia z Czech na Śląsk przez pasmo Sudetów. Zamek wzniesiono z miejscowego kamienia: łupków krystalicznych diabalzaltowych o zabarwieniu zielonym i łupków czerwonych, piaskowca. Obecnie ma kształt wrzecionowaty. Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest wieża z dziobem, została wzniesiona na skale zieleńcowej. W dolnej części wieży znajduje się dawny loch głodowy. W renesansowej części zamku (Dom Niewiast) mieści się muzeum" (wikipedia)
Obecnie na zamku mieści się Muzeum Zamek Bolków (oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze)
oficjalna strona:
mapa/lokalizacja:
Mapy.cz: https://en.mapy.cz/s/namusojuvu
jako ciekawostkę warto dodać, że od 90. XX wieku na zamku odbywa się Castle Party – jeden z największych w Europie festiwali muzyki w klimacie rocka gotyckiego
organizowane są również wydarzenia historyczne, rekonstruktorskie - relacja z jednej z nich: "XVII-wieczny Piknik Historyczny" - TUTAJ
noc muzeów na zamku TUTAJ
w Gminie Bolków znajdują się również inne ciekawe zamki:
Świny - 3,3 km od Bolkowa - relacje TUTAJ
Niesytno w Płoninie - 10 km od Bolkowa - relacja TUTAJ
Lipa - 13 km od Bolkowa - relacja TUTAJ
#zamki na blogu
galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz