24 czerwca 2021

Julia - górniczy zabytek: Stara Kopalnia w Wałbrzychu (GALERIA + mapa)


Jedna z najciekawszych atrakcji tego typu w Polsce i Europie. Potężny kompleks związany z wałbrzyską kopalnią. Kilak wieków tradycji i fascynujące dziedzictwo. 

W budynkach dawnej kopalni znajduje się muzeum, sale wystawiennicze, warsztatowe, konferencyjne i koncertowe. Odbywają się tutaj wystawy sztuki, wystawy historyczne, geologiczne, spotkania, koncerty, różne wydarzenia. 










"Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia – placówka muzealna w Wałbrzychu, zlokalizowana na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Otwarta została 9 listopada 2014 roku po gruntownym rozbudowaniu Muzeum Przemysłu i Techniki mieszczącego się w tym miejscu od 1999 roku. Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki została wpisana 2015 roku na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego [...]"











"[...] W 1770 r. w Wyższym Urzędzie Górniczym w Złotym Stoku zarejestrowano kopalnię węgla pod nazwą „Fuchs”, która powstała z połączenia licznych niewielkich kopalń, istniejących na terenie gminy Biały Kamień od XVI wieku. 
W latach 30. XIX wieku nastąpiła znaczna rozbudowa kopalni (wydrążono m.in. szyb wydobywczy Hans-Heinrich). W latach 50. XIX wieku gwarectwo Fuchs przejęło większość kopalń leżących na terenie wsi Biały Kamień.
W 1910 r. zbudowano kopalnianą elektrownię z 3 generatorami prądu i stacją kompresorów, a w następnym roku zabudowano przy szybie „Julia” elektryczne maszyny wyciągowe produkcji Huty Donnersmacka z Zabrza z silnikami firmy Siemens-Schuckert z Berlina.
Ze względu na nierentowność kopalnia została postawiona w stan likwidacji w 1990 r. Ostatni wózek z węglem wyjechał na powierzchnię 20 września 1996 r., a 17 września 1998 r. zakończono likwidację wyrobisk podziemnych" (wikipedia)













oficjalna strona - więcej informacji: 

lokalizacja/mapa:
(zabytek znajduje się niedaleko  - około 1,4 km - stacji Wałbrzych Centrum na linii kolejowej Wrocław - Jelenia Góra, przy Starej Kopalni znajduje się też przystanek komunikacji miejskiej - Wysockiego, Biały Kamień - na liniach między Wałbrzychem a Szczawnem-Zdrojem)









na zdjęciach:
wnętrza kopalni (wystawy dotyczące górnictwa, w tym narzędzia pracy i ratownicze, kufle z karczmy piwnej, mundury i odzież robocza, pamiątki, sztandary, odznaczenia), wieża widokowa (panoramy na Góry Wałbrzyskie i kopalnię) oraz trasa podziemna 

(inne atrakcje, w tym Zamek Książ, góry, parki, muzea, stare miasto)












polecam również:


informacje o obiekcie na stronie zabytek.pl (serwis administrowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa -  instytucję kultury podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego) - TUTAJ


polecam również inne posty z tego miasta:



galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)



 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

***

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz