Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
29 września 2021
28 września 2021
Spacer po królewskim mieście - wizyta w pięknym Krakowie! (GALERIA)
27 września 2021
26 września 2021
21 września 2021
20 września 2021
Lądek-Zdrój - sudecki kurort z skarbami architektury (GALERIA)
Kulinarne niezwykłości z dawnej księgi! (prelekcja w muzeum w Kamiennej Górze w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa)
Aptekarska księga, którą badam od 2018 roku, była tematem prelekcji zorganizowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa! W Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, w którym pracuję jako przewodnik, przedstawiłem wybór dawnych ciekawostek związanych z jedzeniem i dodatkami spożywczymi. Opisał je barokowy aptekarz żyjący w Kamiennej Górze w II połowie XVII wieku. Jego pionierska księga farmakologiczna była już po raz trzeci tematem mojego publicznego wstąpienia. Spotkaniu towarzyszyła degustacja czekolady (o której aptekarz jako pierwszy Niemiec napisał w swoim języku!), a także naparu z różeńca górskiego, niezwykłej rośliny, która podnosi odporność organizmu.
18 września 2021
Kościół św. Jadwigi Śląskiej i klasztor franciszkanów w Złotoryi (GALERIA)
16 września 2021
15 września 2021
Muzeum Śląskie w Görlitz - kultura i dziedzictwo Śląska (GALERIA)
13 września 2021
Grobowiec pełen aniołów: Mauzoleum von Magnisów w Ołdrzychowicach Kłodzkich (GALERIA)
10 września 2021
Ratusz w Lubaniu - Muzeum Regionalne w Lubaniu (GALERIA)
Pałac Schaffgotschów we Wrocławiu (GALERIA)
6 września 2021
5 września 2021
Dzierżoniów Śląski... dworzec pachnący piernikami! - miasteczko piernikowe na stacji PKP (GALERIA)
3 września 2021
Wieże i baszty w krajobrazie Dolnego Śląska (GALERIA – wybór ciekawych budowli)
W zasadzie nieodłącznym elementem architektonicznym obszarów zurbanizowanych, zwłaszcza starych miast i wsi, są wieże. Budowle o charakterze obserwacyjnym, dodatkowo dobitnie uwypuklające status określonych budynków: urzędów, kościołów, zamków. Także przemysł i technologia przyczyniły się do budowy rozmaitych wież: wyciągowych czy wież ciśnień. Dodatkowo ruch turysty szczególnie w górach determinuje budowę wież widokowych. Tym sposobem od średniowiecza do dziś wieże są na stałe wpisane w podziwiany przez nas (z nimi lub z nich) krajobraz.
Dolny Śląsk to region, który może pochwalić się wieloma ciekawymi wieżami! Są to niezwykłe baszty zamkowe oraz murów miejskich, wieże katedr i kościołów (w tym rekordowych wysokości!), wieże ratuszowe i widokowe, w tym zabytkowe i nowoczesne. Na Dolnym Śląsku znajduje się też miejscowość o nazwie Wieża – niezwykle ciekawa i związana z… Janem Sebastianem Bachem!
2 września 2021
Szkoła, nauczyciele, uczniowie - ciekawostki historyczne i turystyczne z Dolnego Śląska i Sudetów (GALERIA + informacje)
W szkolnych ławach spędzamy sporą część młodości. Jedni tęsknią za szkolnymi czasami, inni są zadowoleni, że mają ten etap za sobą. Bez względu na sentymenty, edukacja stanowi istotny element naszego życia, a placówki edukacyjne są ważnymi instytucjami, z którymi związane jest nasze wykształcenie oraz postawy. Dla szkół często dumą są wybitni absolwenci, z kolei dla uczniów autorytetami bywają zasłużeni pedagodzy. Na Dolnym Śląsku i w Sudetach również od wieków rozwijało się szkolnictwo. W tym aspekcie ten region również ma wiele ciekawych postaci i instytucji do przedstawienia. Choćby wynalezienie matury – wręcz symbolu szkoły – jest związane z Dolnoślązakiem! Nie brakuje również miejsc, w których można poczuć klimat staroświeckiej klasy czy ducha historycznej edukacji.
Zapraszam na subiektywny przegląd zwierający wybór rozmaitych historycznych smaczków oraz miejsc, które związane są z szkolnictwem. Odwiedzimy lokalizacje na mapie Dolnego Śląska, a także wyjątkową czeską perełkę, w Sudetach, 16 km od przejścia granicznego w Kudowie lub 16 km od przejścia granicznego w Golińsku.