Wałbrzych to nie tylko "czarne złoto" - węgiel wydobywany w kopalniach. Miasto w Sudetach zasłynęło również jako dostawca wspaniałej porcelany - "białego złota"! Dziś o tej wspaniałej historii i tradycji przypomina Muzeum Porcelany z niezwykłą kolekcją porcelany śląskiej i europejskiej oraz współczesnej ceramiki. Wnętrza dawnego pałacu rodu Albertich mają również zaaranżowane stylowe wnętrza mieszczańskie. Miłośnicy sztuki mogą się tam poczuć jak w domu!
Spacer po salach wypełnionych kruchymi pamiątkami przeszłości.
"Pałac Albertich – reprezentacyjny budynek w Wałbrzychu, wzniesiony w latach 1801-1803 w stylu klasycystycznym według projektu L. Niederräckera, ucznia C. G. Langhansa. Pałac został wybudowany na zlecenie kupca J. Sonnabenda, a w 1834 roku obiekt kupiła bogata rodzina kupiecka Albertich. W 1926 roku pałac stał się własnością miasta i utworzono w nim Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu" (wikipedia)
"Porcelana – zwana także białym złotem, to szlachetny produkt ceramiczny. Jest to rodzaj białej, przeświecającej ceramiki wysokiej jakości. Porcelana została wynaleziona w Chinach w VII wieku. Jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem poprzez wypalanie uformowanych wyrobów w temperaturze od 920–980 °C (wyroby nieszkliwione, tzw. biskwit) aż do 1280–1460 °C (wyroby szkliwione). W Europie technologię produkcji porcelany wynalazł w pocz. XVIII w. Ehrenfried Walther von Tschirnhaus. Po jego śmierci prace kontynuował w Dreźnie i Miśni jego uczeń Johann Friedrich Böttger, alchemik elektora saskiego i króla Polski Augusta II Mocnego" (za: Wikipedia)
na zdjęciach:
wnętrza pałacu z muzeum w Wałbrzychu: sale wystawiennicze i eksponaty na wystawach stałych i czasowych (zbiory historyczne i porcelany)
"Muzeum Porcelany w Wałbrzychu – muzeum założone w 1908 roku z inicjatywy Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland (Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej). W 1926 roku opiekę nad muzeum, które zmieniło nazwę na Heimatmuseum in Waldenburg (Muzeum Regionalne w Wałbrzychu), przejął ówczesny Zarząd Miejski w Wałbrzychu. Kolekcje przeniesiono do reprezentacyjnego Pałacu Albertich (Albertihaus) [...]".
"[...] W 2015 roku po remoncie swojej siedziby i nowej aranżacji sal wystawienniczych muzeum pełniące dotychczas rolę muzeum regionalnego zostało przekształcone w Muzeum Porcelany, skupiając się na eksponowaniu liczącej ponad 10.000 obiektów kolekcji porcelany śląskiej (w tym pochodzącej z fabryk wałbrzyskich) oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich (m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii). Część pomieszczeń została zaaranżowana w stylu dawnej mieszczańskiej rezydencji z wykorzystaniem własnych zbiorów, głównie malarstwa, mebli oraz rzemiosła artystycznego. W muzeum prezentowana jest także kolekcja polskiego malarstwa współczesnego (z dziełami takich artystów, jak Jerzy Duda-Gracz, Franciszek Starowieyski, Zdzisław Beksiński, Jerzy Nowosielski) oraz kolekcja ceramiki polskiej z lat 50. i 60. XX wieku" (wikipedia)
oficjalna strona:
muzeum na mapie:
(znajduje się ok. 1,5 km od przystanku PKP Wałbrzych Centrum na trasie Wrocław - Jelenia Góra)
polecam również:
o historii porcelany na blogu:
polecam także:
polecam również:
PEŁNA galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)
****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
***
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz