12 sierpnia 2022

Opera Sempera w Dreźnie - arcydzieło Sempera, którego ojciec pochodził z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku! (GALERIA)


Teatralna perła na mapie Europy. Swoją potoczną nazwę wzięła od architekta, który ją zaprojektował - nazwisko to wywodzi się... z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku! 

Opera, którą kochali Wagner i Strauss. Tam obyła się również premiera jedynej opery Paderewskiego - wielkiego polskiego wirtuoza i Męża Stanu. 

Z architekturą teatru wiąże się wiele dolnośląskich kontekstów, o czym wspominam w specjalnym wpisie (link w tym artykule). 










"Opera Sempera w Dreźnie. W latach 1838–1841 wzniósł budowniczy Gottfried Semper (1803–1879) królewski teatr dworski w kształcie rotundy wzorowanej na budowlach wczesnego renesansu włoskiego. Budynek przetrwał zaledwie 28 lat – spłonął 21 września 1869. Ze względu na udział w ruchach radykalno–demokratycznych w maju 1849 Gottfriedowi Semperowi zabroniono pobytu na terenie Królestwa Saksonii. Semper opuścił niewdzięczną ziemię saksońską i na emigracji wzniósł m.in. Burgtheater w Wiedniu [...]" 












"[...] W roku 1871 rozpoczęto budowę nowego gmachu operowego. Przebywający za granicą Semper zgodził się zaprojektować nowy budynek. Budową kierował w latach 1871–1878 jego najstarszy syn Manfred (1838–1913). Budynek otrzymał bogatą dekorację rzeźbiarską. Obok wejścia stanęły postacie Goethego i Schillera, w bocznych wnękach elewacji postacie Szekspira, Sofoklesa, Moliera i Eurypidesa. Podczas nalotu na Drezno w dniu 13 lutego 1945 budynek został zbombardowany i spalony. Po wojnie ruiny zabezpieczono prowizorycznie [...]"






"[...] Dopiero w latach 1968–1976 wykonano prace studialne przygotowujące do odbudowy. Przy odbudowie zachowano architekturę według projektu Sempera.  13 lutego 1985, w czterdziestolecie zburzenia, na otwarcie opery wystawiono Wolnego strzelca Carla Marii von Webera – powtarzając ostatnie przedstawienie sprzed zburzenia. Po zjednoczeniu Niemiec opera otrzymała oficjalny tytuł „Sächsische Staatsoper” (Saksońska Opera Państwowa)" (Wikipedia) 







mapa/lokalizacja:

strona oficjalna:

kilka istotnych prapremier w Operze Sempera (I i II wersja):

1842: Richard Wagner – Rienzi
1843: Richard Wagner – Latający Holender
1845: Richard Wagner – Tannhäuser

1901: Richard Strauss – Feuersnot
1905: Richard Strauss – Salome (kilka miesięcy później we Wrocławiu, jako 2 europejska inscenizacja)
1909: Richard Strauss – Elektra
1911: Richard Strauss – Der Rosenkavalier (w roli Hrabiny, głównej bohaterki, wystąpiła wrocławianka, Margarethe Siems)
1924: Richard Strauss – Intermezzo
1928: Richard Strauss – Die ägyptische Helena
1933: Richard Strauss – Arabella
1935: Richard Strauss – Die schweigsame Frau
1938: Richard Strauss – Daphne

1901: Ignacy Paderewski - Manru






polecam również: 







polecam także posty oznaczone tagami:

#opera,    #Drezno 







niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz