25 sierpnia 2022

Wieża ratuszowa w Krakowie: wnętrza oraz widoki z wieży (GALERIA)


Gotycki zabytek w rynku Krakowa. Oddział muzeum z punktem widokowym! 

Stara budowla jest ciekawa i mieści oddział miejskiego muzeum, dodatkową atrakcją są panoramy. 






"Wieża ratuszowa – gotycka wieża zbudowana na początku XV wieku, znajdująca się w Krakowie na Rynku Głównym 1. Ocalała ze zburzonego w 1820 roku ratusza – wówczas głównego gmachu administracyjnego Krakowa. Ma wysokość 70 m. W 1524 roku na wieży zamontowano sprowadzony z Norymbergi zegar. Wieża jest w chwili obecnej filią Muzeum Historycznego miasta Krakowa. U wejścia zachował się gotycki portal z herbem Krakowa i godłem Polski. Na parterze w sali która służyła niegdyś do przechowywania zasobnego skarbca i insygniów władzy rajców znajduje się zestaw 14 gmerków z 1444 roku, będący europejskim unikatem. Do górnych pomieszczeń wieży prowadzi wąska i stroma klatka schodowa z 110 kamiennymi stopniami [...]"







"[...] Sala na 1 piętrze należy do najpiękniejszych wnętrz gotyckich Krakowa Ostatnia restauracja przywróciła jej krzyżowo-żebrowe sklepienie oraz odsłoniła resztki polichromii i złoceń. Można tutaj oglądać reprodukcje widoków dawnego krakowskiego ratusza. Sala na 2 piętrze ma drewniane kasetonowe sklepienie oświetlona jest trzema ostrołukowymi oknami. W ściany o ceglanym wątku wmurowano kamienne elementy architektoniczne znalezione w trakcie remontu wieży. W sali prezentowane są rekonstrukcje średniowiecznych strojów mieszczańskich. W pomieszczeniu na 3 piętrze znajdują się archiwalne fotografie autorstwa między innymi Ignacego Kriegera. Na ostatnim, 4 piętrze atrakcję stanowi stary mechanizm zegarowy ufundowany w 1967 przez Izbę Rzemieślniczą w Krakowi" (wikipedia) 











polecam również inne posty z tego miasta:

polecam także posty oznaczone tagiem:

******

relacja z miejsca poza Dolnym Śląskiem i Sudetami - wycieczki urlopowe

*****


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz