4 października 2022

"Czarny Most" w Nowej Rudzie (GALERIA + literacka ciekawostka)


Piękne widoki.... i czarna legenda...

Most znajduje się na linii kolejowej z Wałbrzycha do Kłodzka, na trasie określanej jako najpiękniejsza linia kolejowa w Polsce! Trasa przebiega przez Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie. Pociąg mknie po szynach poprowadzonych wysokimi wiaduktami i mostami oraz przez rekordowo długie tunele. W wielu miejscach z okien roztaczają się wspaniałe sudeckie panoramy... 

Oto zabytek z XIX wieku, który doczekał się złej sławy i mrocznej, lokalnej nazwy. 



"Most kolejowy nad Woliborką  w Nowej Rudzie – wzniesiony w latach 1879–1880 nad potokiem Woliborka (Schwarzbach) w Nowej Rudzie najwyższy most kolejowy w ówczesnych Niemczech. Poprowadzony po łuku na linii kolejowej nr 286 Kłodzko – Wałbrzych nazywany jest przez noworudzian Czarnym mostem. Wysokość od osi toru do powierzchni lustra wody potoku wynosi 36 m. Na kamiennych pylonach położono dwie nitowane stalowe konstrukcje o długości 148 m" (wikipedia) 

Nazwa Czarny Most pochodzi od określenia "Schwarzbach" - czarny potok, dziś Woliborka. Jednak mroczne miano lokalnie wiąże się też z śmiertelną siłą tej konstrukcji, która wielokrotnie była przyczyną tragedii.... o czym świadczą choćby krzyże w okolicy... 



Pylony mostu są czerwone, obłożone lokalnym czerwonym piaskowcem. 

Linia kolejowa z Wałbrzycha do Kłodzka, na tym odcinku, uruchomiona została 15 października 1880 roku. Dziś realizowane są na niej połączenia Kolei Dolnośląskich. UWAGA - linia, w tym most - są używane przez pociągi! 


Most zdobił wiele przedwojennych noworudzkich pocztówek. Miał też literackie epizody. 

"Als der Zug vor Neurode mit Gepolter über die hohe Eisenbahnbrücke lief, hob er den Kopf und tat einen langen, verlorenen Blick auf die besonnte Landschaft hinaus, die in sanften Hügeln und ruhigen, schwer gehobenen Waldbergen vorüberzog" 

- fragment międzywojennej noweli "Gudnatz" Hermanna Stehra (pisarza z Bystrzycy Kłodzkiej, związanego z Szklarską Porębą, czterokrotnie nominowanego do nagrody Nobla)


polecam również:



****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz