Carl Samuel Haeusler, kupiec i przedsiębiorca z Jeleniej Góry, opisywany był jako Apfelweinfabrikant lub Champagnerfabrikant – producent cydru i szampana. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wytwarzanie tych napojów alkoholowych na skalę przemysłową było wówczas w Niemczech nowatorskie! Zapewniło to Jeleniej Górze miejsce na kartach historii winiarstwa europejskiego. Choć głośniej o pionierskiej roli Zielonej Góry, to z karkonoskiej Jeleniej Góry pochodził pomysłodawca zmieniania śląskiego moszczu winnego i soku jabłkowego w bąbelkowy (i „procentowy”) napój dla dorosłych koneserów!
Produkty Haeuslera rozsławiły Jelenią Górę nie tylko w ówczesnych Niemczech, ale i w innych miejscach świata. Promowane były na wystawach i targach w odległych zakątkach globu.
Carl Samuel Haeusler (Häusler) urodził się 6 listopada 1787 roku w Nikolstadt (współcześnie Mikołajowice koło A4 pomiędzy Legnicą a Jaworem), zmarł 13 grudnia 1853 roku w Hirschberg, czyli w Jeleniej Górze w Karkonoszach. Był niemieckim przedsiębiorcą i pionierem w produkcji wina musującego. Kiedy zmarł żegnały go nekrologi nie tylko w prasie lokalnej i śląskiej, ale i w „Monatschrift fur Pomologie”. Jego zasługi dla rozwoju przemysłu przetwórstwa spożywczego są niekwestionowanie (ale nie tylko w kwestii wina był nowatorem i odkrywcą, furorę zrobił też jego cement dekarski). W Jeleniej Górze najlepszą reklamą jego aktywności gospodarczej był gmach Weinhalle.
Około 1822 roku (jak podają niektóre z opracowań specjalistycznych) Häusler zaczął wytwarzać w Jeleniej Górze smakowite musujące wino jabłkowe, czyli cydr. Produkt był sprzedawany lokalnie, ale i na Górnym Śląsku oraz w Poznaniu.
"Na Śląsku z tego owocu pieczołowicie wyrabia się cydr (wino owocowe). Tylko w ubiegłym roku kupiec Häusler w Hirschbergu z około 1000 buszli (śląski Scheffel miał około 70-90 litrów) najlepszych odmian jabłek wyprodukował smaczne wino" - poinformował w 1823 roku "Gemeinnützige Blätter zur Belehrung und Unterhaltung".
Produkt jeleniogórskiego przedsiębiorcy określany był jako: Cyder, Cyder Schaumwein, Obstwein, Apfelwein. Nawet przewodniki turystyczne po Śląsku zwracały uwagę na to, że w Jeleniej Górze można się napić dobrego i słynnego wina owocowego i musującego. Na fali popularności swojego pionierskiego przedsięwzięcia jego autor, kupiec Häusler opublikował „Die ächte Obstwein - Fabrikation für jede Haushaltung oder die Kunst sich aus Aepfeln...” na temat uzyskiwania swojego sławnego produktu.
Wynalazek Häuslera zrodził pomysł na wykorzystanie znanego od wieków śląskiego wina z Zielonej Góry. Friedrich August Grempler, Samuel Häusler i Friedrich Förster założyli spółkę, która jako pierwsza w Niemczech produkowała szampana. Była to tańsza i lokalna konkurencja dla sprowadzanego z Francji oryginalnego wina musującego. To był strzał w dziesiątkę i hit. Początkowo działalność częściowo odbywała się także w Jeleniej Górze. Od 1826 roku nazwisko jeleniogórskiego kupca-wynalazcy kojarzone było również z szampanem z Zielonej Góry, sztandarowym śląskim alkoholem.
„W Niemczech mówi się, że kupiec C. Häusler z Hirschberg na Śląsku, który jako pierwszy wyprodukował wina musujące w fabryce” - czytamy w „Die Weinbereitung und Kellerwirthschaft”.
Takie opracowania, jak „Verbesserter praktischer Weinbau in Gärten und auf Weinbergen”, „Meyers konversations-lexikon”, „Jahres-Bericht” również opisywały pioniera i jego cydr z Jeleniej Góry, który dał początek słynnemu szampanowi z Zielonej Góry.
Post nie ma na celu promocji napojów alkoholowych, jest opisem historii Dolnego Śląska.
zapraszam również:
#ciekawostka, #kulinaria, #JeleniaGóra
Post został opublikowany w 2022 roku w 235. rocznicę urodzin Haeuslera.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz