Ceramika bolesławiecka to prawdziwa legenda Dolnego Śląska - rzemieślniczy skarb, który od stuleci sławi region.
Na wystawie wybornej ceramiki z Bolesławca - w samym sercu miasta znanego z tradycji wypalania naczyń.
"Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – muzeum z siedzibą w Bolesławcu. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jej siedzibą są budynki przy ul. Mickiewicza 13 (dyrekcja i Dział Ceramiki) oraz przy ul. Kutuzowa 14 (Dział Historii Miasta). Dział Ceramiki. Ekspozycja bolesławieckiej ceramiki do 1945 roku, ukazująca ceramikę i techniki jej wytwarzania począwszy od XVIII wieku po lata II wojny światowej + Ekspozycja bolesławieckiej ceramiki po 1945 roku, prezentująca ceramikę produkowaną przez Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” oraz Spółdzielnię „Ceramika Artystyczna” według projektów takich projektantów jak Tadeusz Szafran, Izabela Zdrzałka, Alicja Szurmińska-Krępowa, Amanda Różańska, Bronisław Wolanin, Wanda Matus czy Janina Bany-Kozłowska" (wikipedia)
"Ceramika bolesławiecka, niem. Bunzlauer Keramik (niemiecka nazwa Bolesławca to Bunzlau)[a] – ceramika produkowana w Bolesławcu i jego okolicach od XIV wieku. Do 1850 produkowano metodą rzemieślniczą, a następnie przemysłową. Produkowano dzbany, wazy i kufle o charakterystycznej brunatno-szklistej barwie, polewane białym szkliwem skaleniowym, ich główny producent J.G. Altman uzyskał w 1844 złoty medal na wystawie w Londynie. Po 1945 produkcję kontynuował zakład Cepelii dysponujący 8 piecami, produkował talerze, kufle, komplety do kawy" (wikipedia)
w galerii:
zdjęcia z muzeum z działu i wystawy ceramiki (dział historyczny w osobnym poście na blogu), ciekawe eksponaty zabytkowe, w tym pochodzące z wykopalisk, a także współczesna ceramika. W muzeum można również obejrzeć krótki film na temat historii ceramiki w Bolesławcu oraz sposobów jej wytwarzania i zdobienia.
strona oficjalna:
polecam także:
inne posty z tego miasta:
oraz posty oznaczone tagami:
wskazówka:
muzeum znajduje się około 350 metrów od dworca PKP w Bolesławcu (możliwość dojazdu np. z Wrocławia, Legnicy i Zgorzelca)
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz