9 stycznia 2023

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu (GALERIA)


Sacrum na bogato. 

Bolesławiec - piękne miasto, więc i kościół wspaniały. Bazylika zachwyciła mnie niezwykłymi dziełami sztuki, w tym fantastyczną chrzcielnicą, amboną, ołtarzami i epitafiami. 








"Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu.  W 1432 lub 1442 rozpoczęto budowę nowego kościoła na podwalinach wcześniejszego, pierwsza rozbudowała miała miejsce już w latach 1482-1492, późniejsza w XVI wieku. W 1642 świątynia uległa częściowemu zniszczeniu, odbudowano ją II połowie XVII wieku pod kierunkiem Giulio Simonettiego, drobne zmiany trwały do połowy XVIII wieku [...]" 








"[...] Po pożarze w 1642 roku wnętrza otrzymały wystrój barokowy według projektu Giulio Simonettiego. W rzeźbionym ołtarzu głównym dłuta Jerzego Leonhardta Webera scena Wniebowzięcia NMP z postaciami świętych. Na uwagę zasługują dwa z barokowych ołtarzy bocznych św. Barbary (z chrzcielnicą z 1727 roku) i św. Katarzyny (z XVII-wiecznymi obrazami) [...]" 








"[...] W murze zewnętrznym znajdują się liczne XVI- i XVII-wieczne epitafia, a przy wejściach do świątyni od wieków stoją rzeźby świętych, przeniesione z różnych miejsc miasta. Ścianę południową oprócz epitafiów zdobi zegar słoneczny z 1907 roku" (wikipedia) 








oficjalna strona:








polecam również inne posty z tego miasta
(w tym muzeum ceramiki, zabytkowe stare miasto, wiadukt)


a także inne posty oznaczone tagiem:









a w okolicy:





****

***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz