21 marca 2023

Zamek Piastowski w Jaworze (GALERIA)


Zabytek, który wciąż czeka na lepsze czasy... Dawniej była w nim biblioteka, w której w XVII wieku przechowywany był rękopis "O obrotach..." Kopernika! 

Piastowska budowla, która niestety nie jest wizytówką miasta. 




"Zamek w Jaworze (niem. Schloss Jauer) – eklektyczny, wielokrotnie przebudowywany piastowski zamek książęcy w Jaworze na Dolnym Śląsku zbudowany pierwotnie w średniowieczu. Zachowany zamek kryje w swych murach ślady pierwotnej zabudowy. Początkiem zamku była wieża obronno-mieszkalna, którą otaczał wał i fosa. Powstanie wieży to czas przed rokiem 1224, wtedy to w imieniu Henryka Brodatego - władcy Śląska, urząd Kasztelana (comes castellanus) z siedzibą w Jaworze pełnił wspomniany właśnie pod tą datą Radosław z Bolesławca [...]"




"[...] Po roku 1274 w którym powstało księstwo jaworskie, zamek stał się książęcą rezydencją i z tym faktem łączy się jego rozbudowę w latach późniejszych. W warowni rezydował Bernard Zwinny - brat Bolka I i jednocześnie współwładca księstwa jaworskiego. Do 1392 roku zamek znajdował się w posiadaniu księżnej Agnieszki, po której Jawor przejęli starostowie królów czeskich. W 1490 r. gościł tutaj król czeski Władysław Jagiellończyk, a niespełna 200 lat później Marysieńka Sobieska [...]."




"[...] Wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany w XV i XVI wieku po zniszczeniach (np. z wojny trzydziestoletniej) stracił swój wygląd średniowiecznej warowni. Od czasu wojen śląskich, kiedy Śląsk został zajęty przez Prusy aż do 1956 roku zamek pełnił rolę więzienia. W roku 1751 przebudowano wieżę zegarową, która pełniła funkcje dozorujące więzienie" (wikipedia) 

W XVII wieku właścicielem zamku był Otto von Nostitz. W swojej zamkowej bibliotece posiadał m.in. rękopis "O obrotach sfer niebieskich" Kopernika. Po jego śmierci dzieło trafiło do Pragi, a obecnie jest w Krakowie. Więcej na ten temat TUTAJ




W sezonie letnim w wybrane dni tygodnia Muzeum Regionalne w Jaworze udostępnia wieżę zamku zwiedzającym. Szczegóły: www.muzeumjawor.pl


mapa/lokalizacja:

inne ciekawostki i atrakcje Jawora:
(w tym Kościół Pokoju z listy dziedzictwa UNESCO):

polecam także posty oznaczone tagiem:

*****
****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz