9 maja 2023

Camposanto Monumentale di Pisa - jeden z najniezwyklejszych i najpiękniejszych cmentarzy Europy (GALERIA)


Wyjątkowy średniowieczny cmentarz kryty dachem. Miejsce, w którym zgromadzone są dzieła sztuki od antycznych nagrobków rzymskich i etruskich, przez późnogotyckie polichromie, gotyckie mury i arkady, po grobowce z XVIII i XIX wieku. 


Wyjątkowy skarb w cieniu słynnej  krzywej wieży. 

















"Camposanto Monumentale di Pisa - cmentarz typu campo santo, wchodzący w skład Piazza del Duomo, zespołu zabytkowego w Pizie (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Cmentarz został założony w 1277 roku, aby pomieścić groby, które do tej pory były rozproszone wokół katedry. Jest jedną z najstarszych chrześcijańskich średniowiecznych nekropolii przeznaczonych dla kultu zmarłych. Początkowo sarkofagi były umieszczane w centralnym miejscu, po tym jak okazało się, że, zgodnie z tradycją, zawiera ono ziemię świętą przywiezioną z Palestyny w czasie II wyprawy krzyżowej (1146) [...]"
















"[...] Carlo Lasinio, kurator cmentarza powołany przez królową Etrurii, Marię Ludwikę, zgromadził w murach cmentarza rzeźby i obrazy, uratowane ze zniesionych kościołów i klasztorów Pizy. Dołączyły do nich dzieła sztuki z katedry i baptysterium oraz przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych i rynku antyków. Jednocześnie kontynuowano wznoszenie w korytarzach krużganków pomników nagrobnych, poświęconych najważniejszym postaciom Pizy. 
W ciągu XIV wieku ściany wewnętrzne cmentarza pokryły niezwykłe freski, poświęcone tematyce życia i śmierci, wykonane przez dwóch znaczących artystów epoki, Francesca Trainiego i Bonamica Buffalmacca (1315–1336) [...]"

















"[...] Krużganki wypełniają nagrobki, pod które wykorzystano starożytne, rzymskie sarkofagi. Pomimo strat wojennych zachowały się 84 spośród nich, pochodzące najczęściej z III wieku naszej ery. Inne pomniki grobowe mają dekoracje neoklasyczne, nagrobki podłogowe pokryte są płaskorzeźbami i niewielkimi tablicami pamiątkowymi. Rzeźby rzymskie pojawiły się jako dekoracje na początku XIV wieku [...]"

















"[...] Wraz z sarkofagami rzymskimi stworzyły one jedną z najważniejszych kolekcji sztuki klasycznej w Europie, inspirując niektóre z rzeźb wykonanych w Pizie na przełomie średniowiecza i wczesnego renesansu. Kolekcję uzupełniają zachowane, oryginalne freski, w tym wspomniany Triumf śmierci. Na murach cmentarza wiszą ogromne łańcuchy portowe z portu Pizy, zabrane przez Genueńczyków w 1342 roku i zwrócone Pizie w 1860 roku [...]"
















"[...] Campo Santo zawierało ogromną kolekcję rzymskich sarkofagów, ale pozostały tylko 84 wraz z kolekcją rzymskich i etruskich rzeźb i urn. Ściany ogromnej budowli pokryte były freskami o powierzchni ponad 2600 metrów kwadratowych, czyli większej niż Kaplica Sykstyńska" (wikipedia) 












Ze słynnych osób pochowanych w tym miejscu i upamiętnionych pomnikiem nagrobnym warto wspomnieć:
Leonardo da Pisa, zwanego także Fibonaccim (ok. 1170 w Pizie - ok. 1240) - był on matematykiem w Pizie i jest uważany za jednego z najważniejszych matematyków średniowiecza. Z jego spuścizny naukowej najlepiej znany jest ciąg Fibonacciego nazwany jego imieniem, który jest powiązany z tzw. złotym podziałem. 








oficjalna strona/informacje:








******
Relacja URLOPOWA - wycieczka po północnych Włoszech - inne posty TUTAJ

****




polecam również posty oznaczone tagiem:



****

****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz