Uzdrowiskowa perła, która od ponad wieku cieszy kuracjuszy.
Drewniana hala sąsiaduje z parkiem, teatrem i pijalnią wód - to prawdziwe serce życia towarzyskiego kurortu w Górach Wałbrzyskich. Tutaj odbywają się koncerty, jarmarki, giełdy.
Piękna zabytkowa budowla cieszy jako całość, a także zaskakuje intrygującymi, wysmakowanymi detalami. Hala w Szczawnie przypomina podobny obiekt w Świeradowie-Zdroju. Jest nieco mniejsza i otwarta od strony parku. Ma w sobie specyficzny urok i ducha.
Hala Spacerowa (Wandelhalle)
Została zbudowana w 1894 roku po likwidacji w 1893 roku dawnej, klasycyzującej hali kolumnowej z początku XIX wieku. Drewniana hala jest otwarta w kierunku Parku Zdrojowego, ma 77 metrów długości, 15 m szerokości. Przylega do Pijalni Zdrojowej oraz dawnego Kurhausu z Teatrem Zdrojowym.
Halę zdobią polichromie na drewnie oraz sgraffita na części murowanej. Centralne sgraffito przedstawia scenę mityczną (bóg sztuki lekarskiej Asklepios i bogini zdrowia Higiena), data dotyczy potwierdzenia leczniczych właściwości wód zdrojowych przez medyka Caspara Schwenckfeldta. Alegoryczne dzieła stworzył Hans Rumsch.
mapa/lokalizacja:
strona internetowa:
zapraszam również:
inne posty z tego uzdrowiska:
******
przed halą:
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz