4 lipca 2023

Lato w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej (GALERIA + szlak, skomunikowanie)

Sudety mniej znane – a jakie piękne! 


Około 17 km na szlaku. Boguszów-Gorce – Dzikowiec Mały – Dzikowiec Wielki (wieża widokowa)– Sokółka – Stachoń – Lesista Wielka - Stróżysko – Kowalowa. Moja galeria z wędrówki, opisy miejsc, plus mapa oraz informacje o skomunikowaniu z komunikacją zbiorową. 

Lipcowy wypad na szlaki Gór Kamiennych. Mam do tych gór wielki sentyment. Oprócz Gór Suchych często wybieram na wędrówkę Masyw Dzikowca i Lesistej. To tereny, które nie są oblegane przez turystów, a jednocześnie zasługują na uwagę, choćby z powodu bajkowych krajobrazów. Wracam tam kilka razy w roku i nigdy nie mam dość! 

Wędrówkę zacząłem na przystanku PKP Boguszów-Gorce (przystanek na trasie Wrocław – Jelenia Góra, niedaleko Wałbrzycha), skąd udałem się dalej piechotą, idąc zielonym szlakiem. Góry Kamienne są trudne w pokonywaniu, wiele szlaków prowadzi stromo, po luźnych kamieniach. 

"Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej położony jest w całości na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, na południe od Boguszowa-Gorców. Od wschodniej strony głęboką doliną przełomu Ścinawki oddzielony jest od Masywu Stożka, od południa graniczy z Obniżeniem Mieroszowskim, od północnego wschodu Kotlina Kuźnicka oddziela masyw od Gór Wałbrzyskich, a od zachodu Grzędzki Potok oddziela od wzgórz: Krzeszowskich i Czarnego Lasu" (wikipedia) 

Na początek Dzikowiec Mały i Łyse Drzewo.









Następnie... 

"Dzikowiec Wielki lub Dzikowiec (niem. Großer Wildberg, 836 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych. Jest również to ośrodek sportów zimowych, lotniczych oraz kolarstwa górskiego, szczególnie downhillu" (wikipedia) 

Atrakcją Dzikowca jest wieża widokowa z 2014 roku. 







Powrót na szlak, ostro w dół... i w górę... pora na kolejne wzniesienie! 

"Sokółka (niem. Der schlimme Berg, 801 m n.p.m.) – szczyt w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w Górach Kamiennych" (wikipedia) 

Ładne miejsce widokowe. 






Znów w dół... i w górę (ominąłem tym razem Wysoką, którą kilka razy już zaliczałem na podobnych wyprawach...). Kolejne miejsce to:

"Stachoń (808 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, około 2,5 km na zachód od miejscowości Unisław Śląski" (wikipedia) 

Po wcince drzew sporo widoków. 









Pora na faworytkę... 

"Lesista Wielka (niem. Hohe Heide, 851 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych, położonej między przełomową doliną Ścinawki na wschodzie i doliną Grzędzkiego Potoku na zachodzie. Szczyt stał się celem wycieczek już w XIX wieku. Lesista Wielka słynęła ze szczelin wiatrowych znajdujących się na wschód od obecnego szlaku niebieskiego z Dzikowca, kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu. Osobliwe skalne trzy szczeliny nazwę (niem. „Windlöcher”) zawdzięczały podmuchom powietrza, wydającego odgłosy przy większych wahaniach temperatury" (wikipedia) 

Góra pojawia się na kartach powieści "Empuzjon" Olgi Tokarczuk






o poziomkach na blogu >>> TUTAJ 





i finał.... Unisław Śląski – Kowalowa -  Stróżysko

Trochę przejścia po asfalcie i mały spacer po nieoznakowanej drodze prowadzącej przez Stróżysko – skałki i naparstnice (duuuuużo naparstnic!). 









o naparstnicy na blogu >>> TUTAJ 








Finał wycieczki w Gościńcu Kowalowa (celem posilenia się :) ). Powrót do Wałbrzycha miejską komunikacją (linia 15 na trasie do Mieroszowa przez Sokołowsko – przystanek praktycznie obok gościńca). Powrót do domu ze stacji PKP Wałbrzych Centrum w Wałbrzychu. 


trasa/szlak

https://pl.mapy.cz/s/lugugepune


polecam również:

#GóryKamienne

#MasywDzikowca

#MasywLesistej 

inne posty oznaczone tagami:

#przewodnik 

*****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz