5 sierpnia 2023

Liryka spod nożyka (#wydarzenie)

Inspirujące fragmenty wierszy poetów dawnych i współczesnych ponownie połączyły mieszkańców i gości Kamiennej Góry. W piątek 4 sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamiennej Górze odbyły się warsztaty „Życie słów” – drugie spotkanie w ramach inicjatywy „#Poetyzowane – liryczna czasoprzestrzeń Kamiennej Góry”. To mój autorski projekt realizowany w ramach konkursu ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Blog Welthellsicht, który tworzę, jest partnerem i patronem działań. 


W lipcu, jako lider lokalny, zaprosiłem na wykład „Niezwykli goście Kamiennej Góry i ich twórczość”. Przygotowałem autorską prezentację na temat poetów, którzy odwiedzili miasto na przestrzeni kilku stuleci. Prezentacja była efektem moich badań historycznoliterackich. Uczestnicy wydarzenia (więcej TUTAJ) mieli okazję zapoznać się z biografiami 10 wybranych przeze mnie liryków z XVII – XIX wieku. Jako przykłady ich dokonań literackich posłużyły pieśni i arie z muzyką wybitnych kompozytorów, którzy tworzyli dzieła do słów tychże liryków. Kolejnym etapem projektu było stworzenie szablonów z cytatami, które wybrali uczestnicy projektu. 




Projekt ma na celu ożywienie poezji, sprawienie, by wniknęła w życie czytelników, mieszkańców, turystów. Chciałem, żeby słowa napisane przez twórców poezji nie były „martwym” zapisem kurzącym się na półkach i w szufladach. Żeby idee, refleksje pobudziły uczestników w rozmaity sposób. Dotknęły ich, zainspirowały w taki sposób, by chcieli się tym podzielić. Liryka historycznie wywodzi się od performowania słowa - artykułowania myśli w różny sposób wobec świadków tego procesu, słuchaczy, odbiorców. To magiczny rodzaj kontaktu, komunikacji, przekazu i wspólnoty. 

Sierpniowe spotkanie zaczęło się od „rozgrzewki”. Integracyjne zabawy poprowadziła animatorka, Monika Całko, związana z Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Gminy Kamienna Góra w Krzeszowie. Za pomocą gier, które wykorzystywały słowa, milczenie, różne formy komunikacji, atmosfera rozluźniła się i zapanował bardzo rodzinny klimat. To tym bardziej piękne, gdyż w spotkaniu wzięli udział uczestnicy od najmłodszych uczniów po seniorów. 

Dzięki wspaniałym animatorkom z biblioteki miejskiej i gminnego centrum kultury, z którymi mam przyjemność współpracować przy realizacji projektu, nasze warsztaty kipiały twórczą, sympatyczną energią! 




Po integracyjnych międzypokoleniowych zabawach przyszła pora na pracę, czyli przedstawienie wybranych cytatów poetów goszczących w Kamiennej Górze lub mieszkających w niej. W spotkaniu brali udział również aktywni lokalni twórcy, którzy zdecydowali się podzielić własną twórczością. 

To bardzo cenne, ponieważ projekt jest „liryczną czasoprzestrzenią” – ma ukazywać żywą poetycką tkankę, która budowana jest od stuleci i wciąż przynosi natchnienie. 

Dla osób poszukujących inspiracji przygotowałem „Liryczny bufet” – mój autorski wybór cytatów z twórczości poetów, którzy gościli w Kamiennej Górze. Sporo osób zdecydowało się na wykorzystanie tych myśli zamkniętych w poetyckich frazach ("Liryczny bufet" jest dostępny do lektury w MBP Kamienna Góra). 





Cieszę się, że wybrane przeze mnie cytaty wywoływały uśmiech, zachwyt, refleksję, chęć podzielenia się tymi przesłaniami z innymi. W poszukiwaniu tych fraz wertowałem setki stron tomików i almanachów, a także sam przetłumaczyłem kilka wersów. Była to dla mnie wielka przygoda pełna zaskakujących inspiracji. 

W finalnej części spotkania rozpoczęły się rzemieślnicze zmagania. W ruch poszły nożyki i specjalne skalpele, dzięki którym uczestnicy wycinali litery z szablonów. Nie było łatwo, ale cieszyła mnie fantastyczna determinacja uczestników.  Na kartach zagościły „skrzydlate słowa” Goethego, Angelusa Silesiusa, Körnera, Wybickiego czy Holteia oraz mieszkanek i mieszkańców Kamiennej Góry, którzy tworzą wiersze współcześnie. 




Kolejnym etapem projektu będzie spacer. Odbędzie się we wrześniu 2023. W czasie wędrówki po historycznym centrum Kamiennej Góry będziemy spacerować tymi samymi ulicami, co poeci, którzy odwiedzili Kamienną Górę 200, 300 lat temu, jak i ci lirycy, którzy w niej mieszkają. Będziemy chłonąc ducha poezji i zostawać poetyckie ślady. Na chodnikach wykonamy „graffiti” z wykorzystaniem wierszowych szablonów. 

- Mamy na to oficjalną zgodę zarządcy infrastruktury, czyli władz miasta - za co dziękuję burmistrzowi i urzędnikom. W dniu spotkania otrzymałem pozytywną decyzję z ratusza. Cieszę się, że magistrat wspiera kreatywne i innowacyjne działania oddolne związane z dziedzictwem miasta i kulturą. 


Miasto Kamienna Góra będzie #Poetyzowane!



***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz