6 sierpnia 2023

Miśnia - Meißen - Mišno - spacer po mieście (GALERIA)


Migawki z pięknego saksońskiego miasta nad Łabą. Ojczyzna europejskiej porcelany może pochwalić się pięknymi budowlami i urokliwym starym miastem, które tchnie duchem historii i kusi winem.  

Miasteczko z wyjątkowym klimatem! 

katedra


Frauenkirche 

ratusz



flagi z symbolem miśnieńskiej porcelany 


"Miśnia (niem. Meißen; górnołuż. Mišno; łac. Misena) – miasto powiatowe w południowo-wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia. Leży nad Łabą, ok. 26 km od Drezna. Miśnia słynie z produkcji wina oraz porcelany miśnieńskiej. Miejscowość założona około 929 przez króla Henryka I. Przez parę miesięcy w 1002 Miśnia należała do Polski pod panowaniem Bolesława I Chrobrego. Od 1423 do 1464 Miśnia była stolicą Elektoratu Saksonii. Na mocy dekretu króla Augusta II Mocnego z 23 stycznia 1710 założono w zamku Albrechtsburg Królewsko-Polską i Elektorsko-Saską Manufakturę Porcelany (niem.: Königlich-Polnische und Kurfürstlich-Sächsische Porzellan-Manufaktur) – pierwszą manufakturę porcelany w Europie" (wikipedia) 


brama zamkowa

Frauenkirche i porcelanowe dzwonki 



widok z tarasu przy zamku na Łabę i dzielnice miasta 




 Ciekawe zabytki:
Wzgórze Zamkowe (>> katedra św. Jana i św. Donata - moja relacja TUTAJ, zamek Albrechtsburg, pałac biskupów miśnieńskich, brama zamkowa),  ratusz, renesansowe i barokowe kamienice, browar, fabryka porcelany z muzeum, Frauenkirche z dzwonnicą z porcelanowymi dzwonkami (wygrywają kilka hymnów, w tym melodię "Großer Gott, wir loben dich" - pieśni napisanej przez pastora Ignaza Franza z Dolnego Śląska. Tę pieśń na pożegnanie z urzędem kanclerz w 2021 roku wybrała Angela Merkel (więcej TUTAJ
W Miśni urodził się Samuel Hahnemann - twórca homeopatii.






strony internetowe - więcej informacji:

mapa/lokalizacja:
Do Miśni można dojechać pociągiem z Drezna 
(Miśnię odwiedziłem - dojazd -  w ramach promocji 9 EURO ticket) 







polecam w okolicy:



muzeum porcelany 


*****

***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz