21 sierpnia 2023

"Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)" - wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (GALERIA)


Jedna z największych muzealnych sensacji 2023 roku w Polsce. Niezwykła wystawa pełna dzieł sztuki związanych z fascynującym stylem. 

 Ponad 500 eksponatów składających się na wystawę to liczba, która robi wrażenie!  












"Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)"
(wystawa czasowa)

czas trwania:
14 lipca 2023 – 14 stycznia 2024

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Pawilon Czterech Kopuł 













Sztuka sakralna i świecka, malarstwo, rzeźba, sztuka użytkowa, ubiór. Różne oblicza stylu rokoko i neorokoko. Dzieła artystów śląskich oraz europejskich z śląskich kolekcji. Unikatowa prezentacja i opracowanie tego fascynującego zagadnienia. W kilku salach Pawilonu Czterech Kopuł (kompleks wystawienniczy Hali Stulecia we Wrocławiu) zebrane zostały dzieła sztuki z XVIII, XIX, XX i XXI wieku. Wystawa jeszcze przed otwarciem rozpalała wyobraźnię miłośników sztuki. Jej wernisaż uświetnił obchody jubileuszu 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. 












"Ponad 500 dzieł sztuki – od malarstwa, rzeźby i grafiki, poprzez złotnictwo, meble, porcelanę, ubiory i akcesoria mody aż po fotografie i instalacje wideo – zaprezentowanych zostało na pierwszej w historii muzealnictwa wystawie poświęconej sztuce rokokowej i neorokokowej na Śląsku. Ekspozycję uzupełniają prace współczesnych artystów, dla których rokoko jest źródłem inspiracji. Jest to wielka afirmacja stylu, który w dalszym ciągu fascynuje i zaskakuje [...]" 

- oficjalna zapowiedź wystawy (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, mnwr.pl) 














Wystawa onieśmiela ogromem zebranej kolekcji i niezwykłymi kontekstami. Ciekawostki na temat stylu z XVIII wieku i jego wpływu na sztukę kolejnych epok opisane są na wielu tablicach informacyjnych. Całość zaczyna się... dość niekonwencjonalną instalacją, rodzajem rokokowej dyskoteki z wykorzystaniem zabytkowych rzeźb świętych z bazyliki w Krzeszowie.  













Ważną częścią wystawy są eksponaty z tkaniny: stroje, elementy garderoby oraz inne tekstylia użytkowe. 

"Z Muzeum Narodowego w Warszawie wypożyczone zostały m.in. XVIII-wieczne stroje pochodzące ze Śląska, wśród nich niezwykle cenny haftowany komplet kobiecy z zamku w Oleśnicy – jeden z dwóch na świecie tej klasy zabytków [...]" 

- oficjalna zapowiedź wystawy (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, mnwr.pl) 


















Warto również zwrócić uwagę na meble, w tym wspaniałe intarsjowane szafy, sekretarze. Do tego lustra, żyrandole, elementy sztuki użytkowej, jak szkło, porcelana. 

" Wśród pokazywanych zabytków znajdują się też bezcenne relikty z dawnego wyposażenia wrocławskiego Pałacu Królewskiego: meble, obrazy i przykłady słynnego fryderycjańskiego serwisu porcelanowego zwanego Breslauer Stadtschloss [...]"

- oficjalna zapowiedź wystawy (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, mnwr.pl) 
















"Pokazywane dzieła wypożyczono z ponad 30 muzeów (m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana II w Wilanowie, Muzeum Zamkowego w Pszczynie), instytucji kościelnych (m.in. kościołów w Głogówku i Krzeszowie) i kolekcji prywatnych" 

- oficjalna zapowiedź wystawy (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, mnwr.pl) 

strona oficjalna:

mapa/lokalizacja:











inne wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
na blogu:







***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


  

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz