Wspaniały kościół połączony z zamkiem!
Skarby oleśnickiej bazyliki. Ten kościół to szkatułka z dziełami sztuki kilku epok! Znaleźć tam można dziedzictwo gotyku, renesansu, manieryzmu czy baroku. Wyjątkowo kunsztowna jest ambona, wzrok przyciąga również prospekt organowy i zdobione empory i loża. W kościele znajduje się grobowa kaplica książęca i unikatowa >>> biblioteka łańcuchowa!
"Bazylika świętego Jana Apostoła w Oleśnicy – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Oleśnica zachód archidiecezji wrocławskiej. Kościół parafialny zwany Zamkowym istniał prawdopodobnie już w XII wieku, wymieniony w dokumentach biskupstwa wrocławskiego z roku 1189. Inne źródła mówią o proboszczu tutejszej parafii Tomaszu z roku 1230, który był kanonikiem kapituły wrocławskiej. W drugiej połowie XIV wieku kościół przebudowano. W roku 1469 został podwyższony stając się trójnawową bazyliką zamkniętą wieloboczną apsydą. W nawie głównej zrobiono sklepienie gwiaździste, w bocznych - krzyżowe. Na przełomie wieków XV i XVI dobudowano od strony północnej kruchtę i trzy kaplice [...]"
"[...] W roku 1620 wieżę kościelną nadbudowano i pokryto hełmem. W 1700 książęta wirtemberscy wybudowali od strony południowej barokową kaplicę grobową (mauzoleum). W jej krypcie umieszczono 24 trumny ze zwłokami zmarłych członków rodziny książęcej. We wnętrzu kościoła można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki okresu gotyckiego, renesansowego i baroku. Późnobarokowy ołtarz ozdobiony jest marmurowymi panelami i liśćmi akantu. Wykonany jest z drewna sosnowego, rzeźby i ozdoby z drewna lipowego. Ambona, którą zdobi figura św. Krzysztofa, została wykonana przez rzeźbiarza Gerharda Hendrika w 1605 roku [...]"
"[...] W latach 1698-1700 książę oleśnicki Christian Ulryk z Wirtembergii kazał wybudować ośmiokątną kaplicę książęcą -kryptę w południowo-wschodnim narożniku chóru . Zbudowano ją ku pamięci zmarłych członków rodu książąt Wirtembergii na wzór Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy. Po ukończeniu bogato zdobiona tumba księcia Johanna von Münsterberg-Oels († 1565) i jego żony Krystyny Kathariny von Schidlowitz (Krystyna Katarzyna Szydłowiecka ; 1519–1556) została przeniesiona z chóru do krypty książęcej. Autorem tumby jest nadworny rzeźbiarz Johann Oslew z Würzburga. Pod kaplicą grobową znajduje się krypta z grobami innych książąt oleśnickich i ich krewnych" (za: Wikipedia)
W kościele znajduje się unikatowa biblioteka łańcuchowa:
relacja TUTAJ
kościół jest połączony krytym pomostem z zamkiem w Oleśnicy:
więcej TUTAJ
mapa/lokalizacja:
https://maps.app.goo.gl/mEzYSBJqvdZMp2E6A
https://maps.app.goo.gl/mEzYSBJqvdZMp2E6A
więcej informacji:
zwiedzanie kościoła:
polecam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz