1 października 2023

Spacer po Nysie - perełki "śląskiego Rzymu"! (GALERIA)


Zapraszam na spacer wśród ciekawych i cennych zabytków! 

Nysa - miasto historycznie związane z Dolnym Śląskiem - nazywana śląskim Rzymem - przetrwała koszmar wojennej i powojennej dewastacji. Ocalałe i odnowione zabytki są wizytówką regionu. Wiele z nich to cenne przykłady architektury i małej architektury. Dowodem może być bazylika, potężna niczym katedry, wpisana na prestiżową, prezydencką listę Pomników Historii. 

fontanna Trytona

kościół pw. św. Piotra i Pawła

bazylika św. Jakuba Starszego i św. Agnieszki 

 "piękna Studnia"

dom Wagi Miejskiej

Sąd Rejonowy w Nysie (dawny biskupi internat dla chłopców)

zespół klasztorny jezuitów, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, kolegium Carolinum

poczta


"Nysa (łac. Nissa, niem. Neisse, cz. Nisa) – miasto w Polsce położone w województwie opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nysa. Historycznie leży na Dolnym Śląsku (związek z Dolnym Śląskiem widoczny jest też w herbie dawnego księstwa nyskiego, gdzie obok symboli miasta znajduje się herb Piastów dolnośląskich), na pograniczu Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej, w południowo-zachodniej części Doliny Nysy Kłodzkiej. Nysa jest jednym z najstarszych miast śląskich. Prawdopodobnie już w X wieku istniała tu osada. W 1198 r. biskup Jarosław miał konsekrować kościół św. Jakuba i św. Agnieszki. Nysa po raz pierwszy była wzmiankowana w 1223 roku, kiedy to została lokowana na prawie flamandzkim (w 1308 r. została przeniesiona na prawo magdeburskie). Na początku XV wieku Nysa stała się jednym z najludniejszych miast śląskich [...]" 

kościół franciszkanów pw. św. Barbary, ob. kościół ewangelicki 


Wieża Ziębicka

Pałac biskupów, obecnie muzeum 

Wieża Bramy Wrocławskiej

dom Wagi Miejskiej, kamienice, wieża ratusza 


wieża ciśnień 

bazylika św. Jakuba Starszego i św. Agnieszki 

"[...] Jednym z jawnych dowodów, iż Nysa była znaczącym ośrodkiem, jest wydana w 1493 roku w Norymberdze Kronika Świata, która ustawia miasto wśród znaczących ośrodków miejskich Europy Środkowej. W XVI wieku do Nysy jako swojej głównej rezydencji przenieśli się biskupi wrocławscy.  Pod wpływem obecności i działania biskupów Nysa otrzymała tytuł Śląskiego Rzymu, głównie za sprawą licznych budowli sakralnych miasta oraz fontanny Trytona z 1701 roku, wzorowanej na rzymskiej Fontana del Tritone z 1612–1613 roku, stojącej na Placu Barberini – Piazza Barberini autorstwa Gian Lorenzo Berniniego. Kilkadziesiąt lat przed Wrocławiem, w 1624, miasto otrzymało kolegium jezuickie Carolinum. Ukończył je przyszły król Polski Michał Korybut Wiśniowiecki [...]" 

dom Wagi Miejskiej

widok z Wieży Wrocławskiej 

wieża ratusza 

Klasztor Zgromadzenia sióstr św. Elżbiety

zespół klasztorny jezuitów, kościół pw. Wniebowzięcia NMP

makieta miasta 

Wieża Ziębicka

"[...] Od 1919 Nysa należała do nowo utworzonej prowincji Górny Śląsk. Najgorszy pogrom miasta odbył się w marcu 1945 roku. Żołnierze sowieccy doprowadzili do wypalenia zabytkowego śródmieścia. Zniszczonych zostało wiele budynków, m.in. Dom Wagi Miejskiej (po wojnie odbudowany) oraz gotycka, 94-metrowa, wieża ratuszowa, najwyższa, jak dotąd, budowla miasta (odbudowana wraz z kamieniczkami w 2009 roku). Ogółem zniszczeniu uległo ok. 60% zabudowy miasta. Po zdobyciu miasta nastąpiły częściowa odbudowa i zabezpieczenie cenniejszych obiektów. Polityka ta zmieniła się w pierwszej połowie lat 50., kiedy Miejski Oddział Rozbiórkowo-Porządkowy nakazał wyburzenie większości ruin Starego Miasta w celu dostarczenia cegieł przeznaczonych do odbudowy Warszawy" (za: Wikipedia) 

zespół klasztorny jezuitów, kościół pw. Wniebowzięcia NMP

dom Wagi Miejskiej

poczta 

dom Wagi Miejskiej, kamienice, wieża ratusza 

pałac biskupów, obecnie muzeum 

poczta 

kościół fil. pw. Zwiastowania NMP 


ważniejsze zabytki ukazane w galerii:

" >> kościół par. pw. św. Jakuba Starszego i św. Agnieszki, pl. Katedralny, pochodzi z XV-XIX w., trójnawowy, dziewięcioprzęsłowy z kamienia i cegły, ma jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie o powierzchni 4 tysięcy m kw., dzwonnica z 1474 r. – XV w

zespół klasztorny bożogrobców, ul. Bracka: >> kościół pw. św. Piotra i Pawła z l. 1719–1727 z dobrze zachowanym wnętrzem w stylu barokowym i pięknymi polichromiami; klasztor z l.1708-1713, obecnie Diecezjalny Dom Formacyjny [...]" 




kamienice, wieża ratusza 

bazylika św. Jakuba Starszego i św. Agnieszki - dzwonnica

zespół klasztorny jezuitów: kolegium Carolinum


Bastion św. Jadwigi


"[...] zespół klasztorny jezuitów, pl. Solny: kościół pw. Wniebowzięcia NMP, okazała świątynia w stylu barokowym z l. 1688–1692, 1820 r., wypisany z księgi rejestru; kolegium Carolinum – dawny zespół kolegium jezuickiego „Carolinum” z l. 1669–1686, znakomity przykład baroku; gimnazjum z l. 1722–1725, brama z 1725 r.

dom Wagi Miejskiej, z 1604 roku, XIX w., l. 1947–1948, z fragmentami oryginalnych, fasadowych malowideł,

>> dawny pałac Biskupów Wrocławskich, ul. Biskupa Jarosława, z lat 1608–1627, 1729 r., 1962 r., na dziedzińcu znajdują się dwa zegary słoneczne – obecnie >> Muzeum Powiatowe w Nysie 

kościół franciszkanów pw. św. Barbary, ob. kościół ewangelicki z 1428 r., XVIII w., 1810 r., zbudowany w stylu gotyckim, z elementami renesansowymi i barokowymi

zespół nowożytnych pruskich fortyfikacji Twierdzy Nysa: m.in. Bastion św. Jadwigi z 1643 r., l. 1742–76, fort „Prusy” z 1743 r., 1771 r., XIX w.[...]"


Sąd Rejonowy w Nysie (dawny biskupi internat dla chłopców)

kamienice 

dom Wagi Miejskiej,


Wieża Bramy Wrocławskiej

dekoracja kamienic 


"Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nysie

>> piękna Studnia – z 1686 roku, z ręcznie kutą kratą

>> fontanna Trytona, barokowa, wzorowana na rzymskiej Fontana del Tritone

mury obronne, z XIV–XVI w., wypisane z księgi rejestru: baszta; >> Wieża Bramy Wrocławskiej z XIV w., XVI/XVII w., ul. Wrocławska, z bogato zdobionym portalem z 1603 roku, wypisana z księgi rejestru; Wieża Ziębicka z 1350 roku, XVI w., ul. Bolesława Krzywoustego" (za: Wikipedia) 

a galerii ponadto: 
rynek,
kamienice,

zespół klasztorny jezuitów: kolegium Carolinum

kościół fil. pw. Zwiastowania NMP 

pałac biskupów, obecnie muzeum 

Wieża Bramy Wrocławskiej

dom Wagi Miejskiej

Wieża Ziębicka

grób poety Eichendorffa


dom Wagi Miejskiej


tablice pamiątkowe, groby itp
(w galerii):

"Konrad Emil Bloch (ur. 21 stycznia 1912 w Nysie (wówczas Neisse), zm. 15 października 2000 w Burlington w stanie Massachusetts) – amerykański biochemik pochodzenia niemieckiego. Laureat Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny z 1964 roku.

Maria Luiza Merkert (ur. 21 września 1817 w Nysie, zm. 14 listopada 1872 tamże) – niemiecka zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety (elżbietanek) zwana „Wielką kobietą Śląska” XIX wieku lub „Śląską samarytanką” oraz błogosławiona Kościoła katolickiego.

>> Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff (ur. 10 marca 1788 w Łubowicach, zm. 26 listopada 1857 w Nysie) – poeta niemiecki epoki romantyzmu. Eichendorff był jednym z najważniejszych pisarzy i krytyków romantyzmu. Od chwili publikacji aż do chwili obecnej niektóre jego dzieła cieszą się w Niemczech dużą popularnością. Odnotowano około 5000 opracowań muzycznych dzieł Eichendorffa, co czyni go jednym z najpopularniejszych niemieckim poetów". 

>> Marie Joseph de La Fayette  (ur. 6 września 1757 w zamku Chavaniac w Owernii, Francja, zm. 20 maja 1834 w Paryżu) – polityk, arystokrata francuski, liberał i humanista. Generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wolnomularz" (za: Wikipedia) 


PARK: 
staw łabędzi 




post ukazał się z okazji obchodów 800-lecia Nysy 


oficjalna strona:

mapa/lokalizacja:

a w okolicy: 


****
******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz