Mało znany, klimatyczny zakątek Wałbrzycha. Mały "ryneczek" tworzą trzy kamieniczki. Na ich fasadach znajdują się baśniowi bohaterowie!
Te niepozorne budyneczki "opowiadają" baśnie spopularyzowane 200 lat temu przez niemieckich naukowców-literatów - braci Grimm.
Trzy kamieniczki połączone są bramami-łukami, tworzą niewielki ryneczek. Każdy z budynków ma dwie bramy wejściowe w ryzalitach ozdobionych dekoracją sgraffitową. Każda taka opowieść to trzy scenki. Łącznie mamy tam 18 baśniowych dekoracji figuralnych otoczonych ozdobnym geometrycznym pasem.
Udało mi się dopasować dekoracje do konkretnych baśni wydanych przez Grimmów w ich zbiorach ("Kinder- und Hausmärchen") z 1812 i 1815 roku. Oto literackie pierwowzory:
👉Tischchen deck dich, Goldesel und Knüppel aus dem Sack (Stoliczku, nakryj się) - m.in. osioł plujący monetami
👉Die Bremer Stadtmusikanten (Muzykanci z Bremy) - m.in. osioł, pies, kot, kogut
👉Das tapfere Schneiderlein (O dzielnym krawczyku) - m.in. jednorożec
👉Hans im Glück (Szczęśliwy Janek) - m.in. chłopak z bryłą złota, koń, świnia, gęś, koniczyna
👉Die goldene Gans (Złota gęś) - m.in. grupa osób z gęsią
👉Die Sieben Schwaben (Siedmiu zuchów ze Szwabii) - m.in. grupa mężczyzn z bronią drzewcową
"Nowe Miasto (z niem. Waldenburg Neustadt) – duża dzielnica mieszkalna Wałbrzycha i jego jednostka pomocnicza, zajmująca grzbiet i wschód zbocza Parkowej Góry i północno-wschodniej Góry Powstańców oraz północne podnóże Niedźwiadków. Nowe Miasto powstało po 1880 r. na terenach należących do Starego Zdroju, ale od początku rozwijało się jako reprezentacyjna wówczas dzielnica Wałbrzycha. Już w 1794 roku istniała tutaj Kopalnia Węgla Kamiennego „Herman”, którą zamknięto w około 1930 roku" (za: Wikipedia)
Mapa/lokalizacja:
polecam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz