1 listopada 2023

O życiu i śmierci... - muzyka, słowa: Clytus Gottwald ze Szczawna-Zdroju i jego chóralna perła do słów Eichendroffa z kultową melodią Mahlera

Upamiętnienie wielkiego artysty. Wyjątkowa pieśń i śląskie konteksty. 


18 stycznia 2023 roku zmarł Clytus Gottwald, muzyk pochodzący ze Szczawna-Zdroju (gdzie urodził się w 1925 roku jako syn nauczyciela) - wybitny muzykolog, kierownik chóru, popularyzator muzyki chóralnej i kompozytor.

Był znany przede wszystkim z doskonałych, cenionych aranżacji (transkrypcji) muzyki orkiestrowej na chór do tekstów klasyków poezji, w tym śląskiej. Jego utwory wykonywane są na całym świecie. Cenione są także nagrania różnych kompozycji pod jego batutą („Lux AeternaLigetiego, dedykowane zespołowy Gottwalda i prawykonane pod jego batutą w 1966 roku zostało ścieżką dźwiękową filmu „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka!).

Jednym z miniaturowych arcydzieł aranżerskich Clytusa Gottwalda jest pieśń "Im Abendrot" do słów Josepha von Eichendroffa - romantycznego geniusza śląskiego (zmarł w Nysie w 1857). Pieśń opowiada o życiu jako wędrówce górskiej zakończonej zachodem słońca – ŚMIERĆ (słowo śmierć - Tod kończy pieśń). Gottwald wykorzystał jako muzykę słynne Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera (znane jako ścieżka dźwiękowa w ekranizacji "Śmierci w Wenecji" Viscontiego). 

Mahler: Im Abendrot, D. 799 (Transcr. C.Gottwald)(YOUTUBE)


Zarówno Eichendorff, jak i Mahler byli związani z Wrocławiem. Poeta uczył się tam jako młodzieniec na początku XIX wieku, z kolei 100 lat później Mahler występował we Wrocławiu jako kapelmistrz i kompozytor. 20 grudnia 1905 roku Mahler dyrygował we Wrocławiu właśnie swoją V Symfonią -melodia, którą słyszymy w tej pieśni została zagrana pod batutą jej pierwotnego autora we Wrocławiu. 

Dużo kontekstów śmierci... Idealnie na ten czas - świąteczny, zaduszny. Post ku pamięci wielkich twórców związanych z kulturą Śląska, w tym Clytusa Gottwalda, który związany był ze Stuttgartem, ale pochodził z Dolnego Śląska. 


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz