22 stycznia 2024

Dawny konwikt św. Józefa we Wrocławiu, budynek administracyjny Uniwersytetu Wrocławskiego (GALERIA)


Piękny budynek w centrum Wrocławia. Z obiektem tym związane są m.in. takie osoby jak: prof.  Steffens, poeta Joseph von Eichendorff – jeden z największych romantyków niemieckojęzycznych, czy święta Edyta Stein. 

Zabytkowy gmach z dziedzińcem po remoncie. 







Dawny konwikt św. Józefa (Josephskonvikt) do czasu sekularyzacji w 1810 roku. Następnie dom kadry Uniwersytetu Wrocławskiego. Zwyczajowo nazywany Domem Steffensa (Steffenhaus) od nazwiska prof. Henricha Steffensa*. Mieściło się tam Collegium Anthropologicum (Katedra Biologii Człowieka) i muzeum. Obecnie budynek administracyjny uniwersytetu, Biuro Współpracy Międzynarodowej. W 2023 roku zakończył się kompleksowy remont gmachu. Budynek ma dziedziniec, pierwotnie z krużgankami. Na dziedzińcu stoi figura św. Łucji z Syrakuz. 






W budynku w XIX wieku mieszkał m.in. Joseph von Eichendorff, wybitny śląski liryk, jeden z najważniejszych romantycznych poetów niemieckojęzycznych, autor wielu wierszy, do których muzykę skomponowali tacy autorzy, jak Schumann, Strauss, Brahms, Mendelssohn, Wolf. Więcej >> TUTAJ
W XX wieku w budynku studiowała Edyta Stein, święta i męczennica Kościoła katolickiego oraz patronka Europy

* "Henrich Steffens (spotykana także skandynawska pisownia imienia Henrik, czasem zniemczona do Heinrich; ur. 2 maja 1773 w Stavanger, Norwegia, zm. 13 lutego 1845 w Berlinie) – filozof, przyrodnik i poeta, profesor mineralogii, fizjologii i historii naturalnej w Halle, we Wrocławiu i w Berlinie. W latach 1811-1832 był profesorem fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim. 10 lutego 1813, podczas kampanii antynapoleońskiej, we wrocławskim konwencie św. Józefa przy ulicy Kuźniczej ogłosił zaciąg studentów Uniwersytetu do regimentu ochotniczego" (za: Wikipedia) 




mapa/lokalizacja: 


polecam również inne posty oznaczone tagiem:



******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz