5 stycznia 2024

Muzeum Ślężańskie w Sobótce (GALERIA)


Archeologia i kultura okolic "śląskiego Olimpu".

Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce to propozycja dla miłośników dawnych, zaginionych kultur i magii Ślęży. 







"Sobótka (niem. Zobten lub Zobten am Berge) – miasto położone u podnóża góry Ślęży w woj. dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, miasto nad Czarną Wodą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sobótka. Prawa miejskie uzyskała w 1399 roku. Jest jedną z najstarszych osad targowych w Polsce. Muzeum powstało 1962 roku i uważane jest za kontynuatora tradycji Heimatmuseum, założonego w 1926 roku. Obie placówki mieściły się Domu Opata – dawnym budynku szpitalnym, wzniesionym przez kanoników regularnych św. Augustyna w 1568. Pierwszą wystawę stałą w muzeum otwarto w 1966 roku. W 1992 roku patronem placówki został Stanisław Dunajewski – żołnierz Wojska Polskiego i AK, założyciel muzeum. Aktualnie w muzeum eksponowane są następujące wystawy stałe: „Dawne wierzenia” – ekspozycja poświęconym wierzeniom oraz kulturze duchowej terenów Ślęży jako ośrodka kultu, „Przyroda Masywu Ślęży”, zawierająca zbiory z zakresu geologii, fauny i flory, "lapidarium" na terenie przylegającym do budynku, na które składają się fragmenty zabytkowych elementów architektonicznych, rzeźb z kościołów w Sobótce oraz okolicy" (za: Wikipedia) 








strona oficjalna: 









polecam również posty oznaczone tagami:














******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz