28 stycznia 2024

Pałac Pakoszów w Dolinie Pałaców i Ogrodów (GALERIA)


Zachwycający zabytek w pobliżu Jeleniej Góry. Barokowa sala balowa i salonik z holenderskimi płytkami to tylko część atrakcji! 

Pakoszów to niewątpliwie jeden ze skarbów Doliny Pałaców i Ogrodów. Pałac zachwyca i jest świetnie zagospodarowany. Wnętrza czarują malowidłami, kunsztownymi kaflami, a także ekspozycjami zabytkowego szkła, porcelany (w tym kultowy deseń Zwiebelmuster). Zapraszam do mojej relacji! 








Barokowa sala balowa 

"Pałac Pakoszów (niem. Schloss Wernersdorf) – barokowy zabytkowy pałac położony w pobliżu rzeki Kamienna w granicach miasta Piechowice w powiecie karkonoskim, w województwie dolnośląskim. Pałac wzniesiono w 1725 roku na zlecenie Johanna Martina Gottfrieda – burmistrza Jeleniej Góry. Wdowa po J. M. Gottriedzie w roku 1741 wyszła ponownie za mąż, a posiadłość przeszła w ręce Georga Friedricha Smitha. W 1771 roku włości w drodze mariażu przechodzą w ręce rodziny Hessów, w których pozostały aż do 1945. W tym czasie przeprowadzono niewielki remont oraz uzupełniono wyposażenie. W Pakoszowie dwukrotnie gościł król pruski Fryderyk Wielki.  Pałac barokowy założony na planie prostokąta z bocznymi ryzalitami, nakryty dachem łamanym. Wnętrza parteru przekryte są sklepieniami ze skromną dekoracją stiukową [...]" 







barokowa sala balowa 

"[...] Salę balową, o powierzchni ponad 100 m.kw., do lat 60. XX wieku zdobił plafon z malowidłami przedstawiającymi sceny alegoryczne, których autorem był Johann Franz Hoffmann, ściany pomieszczenia zdobią portrety burmistrzów i patrycjuszy jeleniogórskich. Najcenniejszym pomieszczeniem jest salonik z kominkiem, który pokrywają fajansowe, XVIII-wieczne kafelki z Delftu. W czasach Heinricha i Erdmuthe Hess (1755–1808) w pałacu gościło wielu intelektualistów i ciekawych osób, w tym poeta Friedrich Gottlieb Klopstock, malarz karkonoski Sebastian Carl Christoph Reinhardt (1738–1827) czy John Quincy Adams - późniejszy prezydent USA. Wnukowi ostatnich przedwojennych mieszkańców, Hagenowi Hartmannowi, udało się w 2005 roku odzyskać dawny majątek rodzinny i wyremontować pałac. Renowacji sali balowej z jej iluzjonistycznymi malowidłami i przedstawieniami alegorycznymi dokonał drezdeński malarz Christoph Wetzel" (za: Wikipedia) 



barokowa sala balowa 





salonik kominkowy z kaflami Delft 


Rezydencja zalicza się do zespołu zabytków "Doliny Pałaców i Ogrodów". Kilkanaście tych zabytków zostało wpisanych przez Prezydenta na listę Pomników Historii. 

"Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej (Dolina Pałaców i Ogrodów) – park kulturowy obejmujący założenia pałacowo-parkowe w południowej, środkowej, północnej i wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej oraz przyległych częściach Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Karkonoszy. Na terenie parku znajduje się 20 zamków i pałaców, które były siedzibami książąt śląskich, pruskiej rodziny królewskiej (m.in. królów pruskich: Wilhelma III i Wilhelma IV), rodów arystokracji i szlachty polskiej, niemieckiej, czeskiej i austriackiej m.in. Radziwiłłów, Czartoryskich, Schaffgotschów, Hohenzollernów" (za: Wikipedia) 









salonik kominkowy z kaflami Delft 










salonik kominkowy z kaflami Delft 


W udostępnionych salach pałacu (restauracja, biblioteka i salony) można zobaczyć ekspozycję rozmaitych portretów oraz sztuki użytkowej, w tym szkło, porcelanę oraz meble. 

polecam również: 
>> Dolina Pałaców i Ogrodów 









pozostałe sale oraz ekspozycja antyków 

W okolicy: 

#Piechowice (w tym huta szkła, Karkonosze),   #JeleniaGóra (w tym Cieplice, Jagniątków i Sobieszów z zamkiem Chojnik i pałacem) 

(moje relacja w linkach) 
















pozostałe sale oraz ekspozycja antyków 


polecam również inne posty oznaczone tagiem:

#PAŁAC 

#PomnikHistorii 




******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

1 komentarz:

  1. Bardzo, bardzo ciekawy reportaż .Dziękuję Panu.

    OdpowiedzUsuń